Ks. Arkadiusz Zawistowski: Światowy Dzień Chorego to przede wszystkim czas spotkania Kościoła z cierpiącym człowiekiem

Ks. Arkadiusz Zawistowski: Światowy Dzień Chorego to przede wszystkim czas spotkania Kościoła z cierpiącym człowiekiem

„Światowy Dzień Chorego to na pewno zwrócenie uwagi na osobę, na problem cierpienia. Bardzo ważny jest wymiar spotkania – spotkania Kościoła z cierpiącym jego członkiem. To jest bardzo istotne. Oczywiście nie brakuje też namysłu np. nad orędziem. (…) Myślę, że najważniejsze jest, żeby iść tam, gdzie człowiek cierpi i spotkać się w jego środowisku, także z personelem, z wolontariuszami, z osobami, które na co dzień są utrudzone ciężką pracą na rzecz człowieka chorego” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. W rozmowie z Piotrem Otrębskim podjął temat Światowego Dnia Chorego, który dziś obchodzimy po raz 28.

Gość poranka zaznaczył, że ten dzień kładzie nacisk na indywidualne podejście do chorego.

„Proszę zauważyć, że mówi się Światowy Dzień Chorego, a nie Chorych. Jest to bardzo podmiotowe, stawia się na jednostkę. (…) Każdy z nas inaczej cierpi, inaczej przeżywa to emocjonalnie, ta sama jednostka chorobowa inaczej oddziałuje na każdego. Każdy z nas potrzebuje osobowego, personalnego podejścia. Przy tak dużej ilości chorych, może się gdzieś to gubić. Dlatego nie należy potępiać obecnych czasów czy sytuacji, tylko ciągle przypominać i zachęcać do osobowego spotkania z drugim człowiekiem, człowiekiem cierpiącym”.

Zapytany, co niesie ze sobą obchodzenie takiego dnia, odpowiedział:

„To na pewno zwrócenie uwagi na osobę, na problem cierpienia. Bardzo ważny jest wymiar spotkania – spotkania Kościoła z cierpiącym jego członkiem. To jest bardzo istotne. Oczywiście nie brakuje też namysłu np. nad orędziem. (…) Myślę, że najważniejsze jest, żeby iść tam, gdzie człowiek cierpi i spotkać się w jego środowisku, także z personelem, z wolontariuszami, z osobami, które na co dzień są też utrudzone ciężką pracą na rzecz człowieka chorego”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA