Maciej Mażul i Mieczysław Gomółka: Państwo musi brać odpowiedzialność za parki narodowe. Przymiotnik „narodowy” zobowiązuje

Maciej Mażul i Mieczysław Gomółka: Państwo musi brać odpowiedzialność za parki narodowe. Przymiotnik „narodowy” zobowiązuje

„Parki narodowe są państwowymi osobami prawnymi. Każdy jest odrębną, każdy ma swój budżet, swoje problemy. Nie ma czegoś takiego, że jak w jednym parku jest dobrze, to w drugim jest tak samo, bo może się okazać, że jest całkiem źle. My jako związkowcy wiele na ten temat wiemy, bo ludzie się skarżą. (…) Chodzi o to, żeby pomóc parkom narodowym, żeby mogły być stabilne pod względem finansowym i płacowym, żeby formuła parku narodowego była takim odznaczeniem na klapie premiera czy prezydenta, którym można się pochwalić” – powiedział w poranku „Siódma 9” Maciej Mażul (Babiogórski Park Narodowy), przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność. Razem z Mieczysławem Gomółką (Gorczański Park Narodowy) w rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył  sytuację finansową i płacową parków narodowych w Polsce.

„Są 23 parki narodowe w Polsce. Zatrudniają ok. 1200 osób. Dotacja z budżetu państwa jest na wysokości ok. 90 mln zł. Pozostałe pieniądze, czyli kolejne 200 mln zł, są pozyskiwane z różnych źródeł, m.in. z fundacji, dochodów własnych, ze sprzedaży drewna, z biletów sprzedawanych do parków turystom. Ale są to pieniądze nie do końca pewne. W tej puli są też pieniądze z funduszu leśnego, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i innych funduszy, żeby załatać pewne bieżące sprawy, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować” – tłumaczył Maciej Mażul.

Zaznaczył, że problem płac niesie ze sobą problemy kadrowe.

„Poziom płac jest na tyle niski, że zaczyna być problem z kadrą. Ludzie, którzy przychodzą do parków, żyją tym, że jest to pewna estyma, są to parki narodowe, jest to dobro narodowe. Przymiotnik «narodowy» zobowiązuje. Każdy patrzy z zazdrością, bo jesteś w parku narodowym, masz piękną pracę. A okazuje się, że jak dostaje możliwość zarobienia 1000 zł więcej, przechodzi gdzie indziej, mimo że szedł do parku z myślą, że to jest jego misja”.

Mieczysław Gomółka powiedział, że rozmowy w sprawie podwyżek są prowadzone od dłuższego czasu, ale jak dotąd nie przyniosły wymiernych efektów.

„Nasze rozmowy z Ministerstwem Środowiska, które nadzoruje parki narodowe, trwają od jakiegoś czasu. We wrześniu minister środowiska obiecał podwyżki w wysokości 10 proc. dla wszystkich pracowników parków narodowych. Przez kolejne miesiące nie mogliśmy się doprosić informacji, która by nas uspokoiła. Teraz pojawia się jakieś światełko w tunelu. Dochodzą do nas informacje, że być może ta podwyżka będzie”.

„Parki narodowe są państwowymi osobami prawnymi. Każdy jest odrębną, każdy ma swój budżet, swoje problemy. Nie ma czegoś takiego, że jak w jednym parku jest dobrze, to w drugim jest tak samo, bo może się okazać, że jest całkiem źle. My jako związkowcy wiele na ten temat wiemy, bo ludzie się skarżą. (…) Chodzi o to, żeby pomóc parkom narodowym, żeby mogły być stabilne pod względem finansowym i płacowym, żeby formuła parku narodowego była takim odznaczeniem na klapie premiera czy prezydenta, którym można się pochwalić” – mówił Maciej Mażul.

Jak tłumaczył Mieczysław Gomółka:

„Jesteśmy związkowcami i na pierwszym miejscu stawiamy godziwe wynagrodzenia dla pracowników. Niestety z tych środków nie da się tego zrealizować. Jest to kwestia limitu wynagrodzeń dla parków narodowych, ale przede wszystkim, żeby we wszystkim parkach było dobrze. Państwo musi brać odpowiedzialność za parki narodowe. Pewność i wysokość wypłat jest tu bardzo ważna. Parków z dużymi dochodami jest niewiele. Większość parków ma problemy finansowe. Środki własne są niewielkie”.

Jak podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność:

„Jesteśmy niedużą grupą zawodową – ok. 1200 osób – którym trzeba podnieść trochę pensje, żeby ich zatrzymać w parkach narodowych i żeby kadra parków narodowych była na odpowiednim poziomie”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA