Adam Bielan: Kadencji prezydenta nie można przedłużać w nieskończoność

Adam Bielan: Kadencji prezydenta nie można przedłużać w nieskończoność

„Istnieją raporty, które prognozują, że z epidemią będziemy mieli do czynienia do wiosny przyszłego roku, a nawet i dłużej. Nie można przedłużać kadencji w nieskończoność” – powiedział w poranku „Siódma 9” Adam Bielan (Porozumienie). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem europoseł mówił o wyborach prezydenckich i o kampanii Andrzeja Dudy.

Zdaniem Adama Bielana, w chwili obecnej, wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się w planowanym terminie.

„Decyzja co do daty wyborów zapadła w lutym i podjęła ją Pani Marszałek Elżbieta Witek. Nie wyobrażam sobie, żeby ta sytuacja została zmieniona. Musiałoby dojść do wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych. Dziś takiej potrzeby nie ma, wszystkie procedury działają” – stwierdził polityk.

„Wprowadzenie stanu wyjątkowego tylko po to, żeby wybory mogły odbyć się w innym terminie to omijanie konstytucji, o którą opozycja tak walczy. Nie mamy gwarancji, że jesienią będzie można przeprowadzić wybory ze względu na stan epidemiczny” – kontynuował europoseł.

„Na pewno w jakimś stopniu te wybory będą musiały wyglądać inaczej, niż dotychczas. Pytanie do PKW, do Krajowego Biura Wyborczego, jakie środki zabezpieczające będą wykorzystane. Demokracja kosztuje, musimy być na takie rzeczy gotowi” – dodał.

W rozmowie poruszono wątek aktywności prezydenta Duda w przestrzeni publicznej w czasie epidemii. Zdaniem części opozycji wyjazdy krajowe prezydenta w obecnej sytuacji są nieodpowiedzialne.

„Andrzej Duda jest głową państwa, Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Oczywiste jest, że w obecnej sytuacji zagrożenia wykonuje swoje obowiązki, do czego należy m.in. stanie na straży bezpieczeństwa kraju. Prezydent organizuje spotkania kryzysowe, ale też od czasu do czasu jedzie w tzw. teren i dogląda sytuacji na miejscu” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA