Ppłk Marek Pietrzak: 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej przeszły w stan podwyższonej gotowości kryzysowej

Ppłk Marek Pietrzak: 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej przeszły w stan podwyższonej gotowości kryzysowej

„12 marca Wojska Obrony Terytorialnej przeszły w stan podwyższonej gotowości kryzysowej. Oznacza to, że wszyscy nasi żołnierze (ok. 25 tysięcy osób) w ciągu 12 godzin mogą zostać alarmowo powołani do wykonywania powierzonych im zadań” – powiedział w poranku „Siódma 9” ppłk Marek Pietrzak - rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej. W rozmowie z Karolem Gacem mówił o zaangażowaniu WOT w pomoc w walce z epidemią.

Ilu żołnierzy WOT jest zaangażowanych obecnie w walkę z koronawirusem?

„Na dzisiaj jest to ok. 2500 żołnierzy. Oczywiście jest to liczba zmienna, ponieważ wojewodowie i samorządy wnioskują o kolejne wsparcie, zmieniają się nasze zadania. Nasi żołnierze wzmacniają Straż Graniczną na granicach, są obecni na lotniskach, pomagają chociażby w akcji «Lot do domu»” – powiedział rzecznik WOT.

„Wspieramy kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji (ok. 600-700 osób). Wspomnianą grupę otaczamy szczególną opieką. Robimy zakupy, dostarczamy leki, udzielamy potrzebnej pomocy” – powiedział gość poranka, który dodał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają też osoby poddane kwarantannie (szczególnie osoby starsze).

„12 marca Wojska Obrony Terytorialnej przeszły w stan podwyższonej gotowości kryzysowej. Oznacza to, że wszyscy nasi żołnierze (ok. 25 tysięcy osób) są postawieni w stan 12-godzinnej podwyższonej gotowości i mogą być alarmowo powołani do wykonywania powierzonych im zadań” – tłumaczył ppłk Pietrzak.

„1200 osób posiada kompetencje medyczne. Są to ratownicy, pielęgniarki, osoby, które mają ukończone kursy pierwszej pomocy” – dodał.

Pod koniec rozmowy rozmówca Karola Gaca opowiedział o tym, jaki jest społeczny odbiór Wojsk Obrony Terytorialnej.

„W ostatnich dniach pojawia się wiele inicjatyw polegających na tym, że społeczeństwo wspiera wspierających. To budujące” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA