Błażej Spychalski: Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego

Błażej Spychalski: Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego

„Dla prezydenta najważniejsze jest zdrowie, życie i bezpieczeństwo Polaków. To jest kwestia fundamentalna. Chciałbym przypomnieć, że w polskim porządku prawnym nie ma terminu przesunięcia wyborów. Czy dzisiaj jest sytuacja, według której powinien zostać wprowadzony stan nadzwyczajny? Według wszelkich dyskusji nie ma takiej potrzeby. Nie są wyczerpane przesłanki, by go wprowadzić. Te przesłanki konstytucyjne według wielu specjalistów, ekspertów nie są wyczerpane i wprowadzenie takiego stanu nadzwyczajnego nie jest możliwe” – powiedział w poranku „Siódma 9” rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o stanowisku Andrzeja Dudy ws. przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.

Spychalski podkreślił, że fakt, iż wczorajsza Rada Bezpieczeństwa Narodowego trwała trzy godziny, pokazuje, jak bardzo była potrzebna. „Spotkanie było bardzo merytoryczne, przebiegało w dobrej atmosferze dyskusji. Prezydentowi bardzo zależy, by tarcza antykryzysowa była przyjęta przy jak największej zgodzie politycznej i by była przyjęta bardzo szybko. Przedsiębiorcy potrzebują pomocy od państwa. Mam nadzieję, że Sejm w tym tygodniu przyjmie ten projekt, a potem szybko zbierze się Senat. Prace nad tym pakietem cały czas trwają. Liczymy, że opozycja będzie brała udział w pracach nad jego tworzeniem” – mówił.

Rzecznik prezydenta odniósł się też do propozycji, które ws. tarczy antykryzysowej zgłosił Andrzej Duda. „Pojawiają się nowe pomysły, bo sytuacja jest dynamiczna. Rozmawiamy intensywnie, prezydent zgłasza swoje propozycje. W sobotę zgłosił dwie duże zmiany: jedna dotyczyła kwestii ZUS-u, a druga dotyczyła wsparcia polskich rolników. Prezydentowi zależy, by polskie rolnictwo ucierpiało jak najmniej podczas tego kryzysu. Rolnictwo jest jedną z najważniejszych części naszej gospodarki. Z drugiej strony rolnictwo ucierpiało podczas ostatnich klęsk. Dobrze, że udało się wypracować to wsparcie i tak wyglądają te prace” – ocenił.

Spychalski został też zapytany, czy na posiedzeniu RBN pojawił się temat kolejnych ograniczeń związanych z koronawirusem. „Polski rząd podjął pewne decyzje jako jeden z pierwszych. Wtedy byliśmy przez wiele środowisk krytykowani. Dzisiaj są one obejmowane jako bardzo odpowiedzialne, podjęte bardzo szybko. Jesteśmy w wielu miejscach stawiani za wzór. Zależy nam na bezpieczeństwie Polaków. Jeżeli będą podejmowane kolejne decyzje, a będą, bo sytuacja jest dynamiczna, to tylko dlatego, że zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze” – stwierdził.

Rzecznik prezydenta skomentował także wypowiedzi polityków, według których Andrzej Duda lansuje się politycznie na obecnej sytuacji. „Są to wyjątkowo szkodliwe i nieprawdziwe oceny tych polityków. Prezydent wykonuje swoje obowiązki. Trudno, by nie podejmował konkretnych decyzji, które są do podjęcia w tym czasie. Gdyby było tak, że prezydent nie zabiera głosu, to gwarantuję, że ci sami politycy pytaliby, gdzie jest Andrzej Duda i czemu milczy. Apeluję do opozycji, by nie wykorzystywali tej sytuacji, w której się znaleźliśmy do prowadzenia swojej działalności politycznej. Kampania prezydencka jest zawieszona. Najbardziej traci prezydent, bo nie może spotykać się z wyborcami, bo to on przyciągał najwięcej ludzi. Andrzej Duda nie może teraz tego robić i to on najbardziej traci” – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA