Daniel Obajtek: Kapitał jest narodowy. Gdyby Orlen nie był firmą narodową, nie mógłby tak pomagać Polakom

Daniel Obajtek: Kapitał jest narodowy. Gdyby Orlen nie był firmą narodową, nie mógłby tak pomagać Polakom

„Kilka lat temu pompowano Polakom, że kapitał nie jest narodowy. A jednak kapitał jest narodowy. Co by było, gdyby Orlen był prywatną firmą? Co by było gdyby spółki Orlenu zostały sprywatyzowane czy były zagraniczne? Czy koncern, który nie byłby narodowy, mógłby tak działać? Myślę, że już społeczeństwo się nie da nabrać, twierdząc, że kapitał nie jest narodowy” – powiedział w poranku „Siódma 9” Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. W rozmowie z Anną Czytowską powiedział o działaniach Orlenu w związku z epidemią koronawirusa.

Odniósł się do aktualnych cen paliw w Polsce.

„Cena baryłki dla wszystkich w Europie i na świecie jest taka sama, a mimo to ceny paliw w Polsce należą do najniższych i nadal będziemy te ceny paliw obniżać. Będziemy obniżać, bo jesteśmy firmą odpowiedzialną, jesteśmy firmą odpowiedzialną za gospodarkę. Dla nas ważny jest rozwój gospodarki. W tym ciężkim czasie musimy się podzielić z klientem naszą marżą tak, by gospodarka przetrwała (…) Będziemy nadal obniżać ceny paliw i Orlen w tych ciężkich czasach będzie z Polakami”.

„Bezpieczeństwo paliwowe kraju jest rzeczą bardzo ważną. Jest to rzecz strategiczna i pracownicy Orlenu stoją na wysokości zadania. Wszystkie stacje mamy otwarte” – podkreślił prezes.

Zapytany o bezpieczeństwo klientów i pracowników Orlenu odpowiedział:

„Orlen wprowadził bardzo szybko i sprawnie wiele rozwiązań [dotyczących bezpieczeństwa klientów i pracowników]. Orlen jest nowoczesną siecią, rozwijającą się bardzo dynamicznie, ale też dynamicznie zarządzaną”.

Zaznaczył, że Orlen jako polska firma stara się pomóc Polakom.

„Orlen zawsze będzie z Polakami na dobre i złe. Jako firma narodowa staramy się pomóc”.

„Kilka lat temu pompowano Polakom, że kapitał nie jest narodowy. A jednak kapitał jest narodowy. Co by było, gdyby Orlen był prywatną firmą? Co by było gdyby spółki Orlenu zależne zostały sprywatyzowane czy były zagraniczne? Czy koncern, który nie byłby narodowy, mógłby tak działać? Myślę, że już społeczeństwo się nie da nabrać, twierdząc, że kapitał nie jest narodowy” – mówił prezes.

Wyjaśnił także, jak wygląda produkcja i dystrybucja płynu antybakteryjnego.

„Wiem, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć całego rynku. Ale w ciągu 10 dni uruchomiliśmy produkcję płynu. To jest wyzwanie ciężkie do spełnienia nawet w Chinach”.

„W pierwszej kolejności zabezpieczamy w płyn Agencję Rezerw Materiałowych, która zabezpiecza szpitale. Oczywiście jeżeli mamy możliwości, to ten płyn pojawia się na stacjach. Ale pojawia się głównie na stacjach tam, gdzie jest największe zagrożenie. Staramy się, jak możemy w tym zakresie, ale dziś jest tak chłonny rynek, że choćbyśmy nie wiem ile tego płynu wyprodukowali, będzie mało. Cały czas zwiększamy produkcję” – tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA