Artur Wróblewski: Amerykanie przyjęli największy pakiet pomocowy w całej swojej historii

Artur Wróblewski: Amerykanie przyjęli największy pakiet pomocowy w całej swojej historii

„Amerykański Senat przyjął plan pomocowy dla gospodarki w USA wynoszący 2 biliony dolarów. Pakiet pomocowy, osłonowy, a jednocześnie stymulujący to największy taki pakiet w historii Stanów Zjednoczonych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Artur Wróblewski - amerykanista (Uczelnia Łazarskiego). W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiedział o szczegółach amerykańskiego planu pomocowego.

Wartość pakietu przyjętego przez amerykański Senat to 2 biliony dolarów.

„Pakiet pomocowy, osłonowy, a jednocześnie stymulujący to największy taki pakiet w historii Stanów Zjednoczonych. Pomoc dla społeczeństwa amerykańskiego przewiduje dodatkowe 1200 dolarów dla osób zarabiających w ciągu roku do 75 tysięcy dolarów. Dla osób zarabiających rocznie pomiędzy 75 tys. a 99 tys. dolarów suma pomocy proporcjonalnie maleje. Po przekroczeniu progu 99 tysięcy wspomniany dodatek wygasa. Program zawiera też inne benefity. Jest to np. 600 dolarów dla ludzi znajdujących się na bezrobociu i dla ludzi pracujących jako freelancerzy, na umowy o dzieło i umowy zlecenie. 350 miliardów z tego programu to gwarancje bankowe, 500 miliardów przeznaczone jest na bezpośrednie pożyczki dla przedsiębiorstw, które znajdują się w tarapatach. 100 miliardów dolarów to dodatkowe pieniądze dla amerykańskiej służby zdrowia” – powiedział amerykanista.

Politolog odniósł się także do planu pomocowego tworzonego przez polski rząd.

„Chciałbym, aby w całej tej sytuacji rząd pamiętał, że oprócz mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób, istnieją też przedsiębiorstwa trochę większe, które także powinny być zwolnione z ZUS-u. W sytuacji, gdyby te przedsiębiorstwa przestały istnieć, będziemy mieć ogromny problem w gospodarce” – stwierdził Artur Wróblewski.

Pod koniec rozmowy poruszono wątek kampanii wyborczej i wyborów prezydenckich w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

„Ostatnio prezydent Trump ogłosił się «prezydentem czasu wojny». Takie niespokojne czasy zazwyczaj sprzyjają osobom rządzącym. Co do wyborów w Polsce z decyzją o ew. przeniesieniu majowych wyborów poczekałbym do początku kwietnia. Jeśli dalej będą wzrastały zachorowania – przełóżmy wybory” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA