Dr Dawid Piekarz: Obecna sytuacja oddziela polityków odpowiedzialnych od tych, którzy nie zdali testu z odpowiedzialności

Dr Dawid Piekarz: Obecna sytuacja oddziela polityków odpowiedzialnych od tych, którzy nie zdali testu z odpowiedzialności

„Przez długi czas Polacy traktowali politykę jako spektakl, a tym razem chodzi o to, że toczy się walka o życie, zdrowie i miejsca pracy. To oddzieliło polityków odpowiedzialnych, od tych którzy testu z odpowiedzialności nie zdali. Polacy zobaczyli, że polityka jest o coś” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica). W rozmowie z Karolem Gacem politolog mówił o zmianie jaką epidemia koronawirusa wywarła na życie polityczne w Polsce.

„W ostatnim czasie byliśmy świadkami festiwalu błędów Koalicji Obywatelskiej. Politycy tego ugrupowania generalnie nie umieli się odnaleźć, ani w sytuacji walki z epidemią, ani w walce politycznej. Jednym z ryzykownych ruchów KO było zwołanie stacjonarnego posiedzenia Sejmu przeciwko, któremu sama później występowała. Myślę, że nawet najtwardsi zwolennicy PO nie wiedzą, o co chodzi Borysowi Budce i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej” – powiedział politolog, zauważając jednocześnie, że w obecnej sytuacji społeczno-politycznej lepiej odnajdują się inne partie opozycyjne.

„Rosną notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy. Widać, że politycy tych partii potrafią grać w politykę” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

„Kandydaci tacy jak Władysław Kosiniak-Kamysz i Małgorzata Kidawa-Błońska odwoływali się z podobnym przesłanem do dość podobnego elektoratu. Poparcie tych kandydatów, od czasu pre-kampanii, funkcjonowało na poziomie poparcia partii, z których się wywodzą. Dopiero epidemia i walka z tą epidemią doprowadziła do zmiany tej zależności” – powiedział gość poranka, dostrzegając wzrost poparcia dla kandydata PO i spadek notowań u Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Pod koniec rozmowy poruszono wątek rosnącej oglądalności serwisów informacyjnych w dobie koronawirusa.

„Przez długi czas Polacy traktowali politykę jako spektakl, a tym razem chodzi o to, że toczy się walka o życie, zdrowie i miejsca pracy. To oddzieliło polityków odpowiedzialnych, od tych którzy testu z odpowiedzialności nie zdali. Polacy zobaczyli, że polityka jest o coś” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA