Krzysztof Mazur: Rozwiązania tarczy antykryzysowej są bardzo dobre. Pracujemy nad kolejnymi, aby były dostosowane do zmieniającej się sytuacji

Krzysztof Mazur: Rozwiązania tarczy antykryzysowej są bardzo dobre. Pracujemy nad kolejnymi, aby były dostosowane do zmieniającej się sytuacji

„Rozwiązania, które przygotowaliśmy, są bardzo dobre. Pomagają różnym firmom na różne sposoby. To, czy są wystarczające, będzie zależało od tego, jak rozwinie się kryzys. Już dzisiaj pracujemy nad Tarczą 2.0, dlatego że potrzebujemy cały czas monitorować gospodarkę i dostosowywać rozwiązania do zmieniającej się sytuacji” – powiedział w poranku „Siódma 9” Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem powiedział, jaką pomoc mogą otrzymać firmy dotknięte kryzysem.

„Rozwiązania, które przygotowaliśmy, są bardzo dobre. Pomagają różnym firmom na różne sposoby. To, czy są wystarczające, będzie zależało od tego, jak rozwinie się kryzys. Już dzisiaj pracujemy nad Tarczą 2.0, dlatego że potrzebujemy cały czas monitorować gospodarkę i dostosowywać rozwiązania do zmieniającej się sytuacji” – mówił gość poranka.

Zapytany, na jaką pomoc może liczyć firma dotknięta kryzysem, odpowiedział:

„Po pierwsze może wziąć kredyt obrotowy bardzo elastyczny, czyli może po prostu wziąć środki, dzięki którym ma pieniądze, żeby nie stracić płynności. Po tym, jak nastąpi odbicie, będzie oczywiście musiała spłacić ten kredyt. On jest na bardzo preferencyjnych zasadach. Po drugie może wysłać swoich pracowników na tzw. postój (…) Państwo dla takiego pracownika dopłaca 1500 zł, a on czeka w swoim domu, żeby firma na nowo zaczęła produkcję. Inne rozwiązanie, jeśli pracownik ma jednak pracę do wykonania, to taki solidarny podział 40-40-20. firma dogaduje się z pracownikiem, że obniża mu pensję o 20 proc. i te pozostałe 80 proc. po połowie biorą na siebie państwo i firma. On wtedy pracuje, ale dla pracodawcy to nie jest 100 proc. pensji, tylko 40 proc. Plus wiele rozwiązań związanych z odroczeniem podatków, odroczeniem ZUS-u, z mikropożyczką, która może być umorzona, jeśli przez pół roku utrzyma pracowników. Ta paleta jest bardzo szeroka”.

Jak zaznaczył, trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja związana z epidemią.

„Są też takie analizy, które mówią, że będziemy musieli żyć z koronawirusem aż do momentu opracowania szczepionki i produkcji jej na masową skalę, co może oznaczać roku, półtora roku. Przygotowujemy się na taką okoliczność. Wtedy będzie musiał się zmienić nasz sposób życia. (…) To, co robimy, że przygotować się do tej ewentualności, to praca nad aplikacją nad telefony, która pozwala nam jako użytkownikom patrzeć na interakcje w ciągu ostatnich dwóch tygodni i wiedzieć, kogo ostatnio spotkaliśmy, kto został zdiagnozowany jako osoba chora na koronawirusa” –mówił wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA