Michał Woś: Przesunięcie wyborów o rok powoduje, że przez kolejny rok znowu będziemy w permanentnej kampanii wyborczej

Michał Woś: Przesunięcie wyborów o rok powoduje, że przez kolejny rok znowu będziemy w permanentnej kampanii wyborczej

„Przesunięcie wyborów o rok powoduje, że przez kolejny rok znowu będziemy w permanentnej kampanii wyborczej. Apogeum zachorowań na koronawirusa przed nami. Skąd ci, którzy mówią o tym, żeby przełożyć wybory o rok, wiedzą, że za rok nie będzie jeszcze gorzej?” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Woś (Ministerstwo Środowiska). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem minister mówił o wpływie koronawirusa na życie polityczne w kraju.

„Trzeba sobie jasno powiedzieć – jesteśmy na początku tej pandemii. Apogeum przed nami. Dzięki temu, że polski rząd zareagował bardzo szybko - wcześniej niż inne państwa - zyskaliśmy więcej czasu. Przed nami kluczowe 2 tygodnie. Zobaczymy, czy ogólnopolska dyscyplina wypłaszczy krzywą zachorowań, czy będzie dużo gorzej, ale dzięki miesiącowi, który zyskaliśmy, będziemy lepiej przygotowani do ratowania tych, których życie jest najbardziej zagrożone” – powiedział minister Woś.

Rozmówca Marcina Fijołka wypowiedział się także na temat sytuacji gospodarczej.

„Musimy jeszcze wytrzymać te gigantyczne restrykcje, które teraz są na nas nałożone. Im mniejsza mobilność społeczna, tym większe szanse, że jakiś czas po świętach będzie można powoli odchodzić od kolejnych restrykcji. Życie gospodarcze będzie mogło powoli wracać do normalności, choć duża część obostrzeń zostanie. Nasze życie po pandemii na pewno nie będzie takie, jakie było jeszcze np. w styczniu.  Pokładamy duże nadzieje w tym, że tarcza zadziała, że przejdziemy ten kryzys łagodniej, niż inne państwa” – stwierdził Michał Woś.

W rozmowie poruszono wątek nadchodzących wyborów prezydenckich. Zdaniem ministra Wosia przełożenie majowych wyborów o rok nie jest gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom biorących udział w głosowaniu.

„Prawo i Sprawiedliwość w pierwszej kolejności podnosi argument konstytucyjności i przestrzegania prawa. Mówi o stosowaniu się do ustawy z 2008 roku. Na ten moment nie mamy przesłanek do wprowadzenia konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych. Jako Solidarna Polska uważamy, że w trudnych czasach potrzebne jest silne przywództwo. Przesunięcie wyborów o rok powoduje, że przez kolejny rok znowu będziemy w permanentnej kampanii wyborczej. Apogeum zachorowań na koronawirusa przed nami. Skąd ci, którzy mówią o tym, żeby przełożyć wybory o rok, wiedzą, że za rok nie będzie jeszcze gorzej?” – zastanawiał się gość poranka.

„Czy opozycja zgodziłaby się na przedłużenie kadencji prezydenta Dudy z 5 do 7-8 lat? Są to poważne dylematy, które trzeba rozstrzygnąć poza sporem politycznym” – dodał.

Pod koniec wywiadu minister Woś wypowiadał się na temat projektu Europejskiego Zielonego Ładu.

„Zielony Ład w kształcie, który zaproponował pan Timmermans jest aberracją. Musimy dbać o środowisko – to jasne, ale narzucanie różnym państwom celów klimatycznych wbrew tym państwom po 2030 roku to aberracja, na którą Rzeczpospolita nie może się zgodzić. Transformacja klimatyczna powinna być prowadzona jedynie w taki sposób, aby nie doprowadzić do biedy” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA