Michał Kanownik: Cały nasz codzienny świat przeniósł się do świata wirtualnego. Nie będzie już odwrotu od wirtualizacji naszego życia

Michał Kanownik: Cały nasz codzienny świat przeniósł się do świata wirtualnego. Nie będzie już odwrotu od wirtualizacji naszego życia

„Moim zdaniem to, co dzieje na naszych oczach, jest nieodwracalne. Nie ma odwrotu od wirtualizacji naszego życia, onlinowości naszej pracy i administracji. Ale to jest bardzo pozytywne. Pamiętajmy, że oferta cyfrowa napędza światową gospodarkę od wielu lat, a w okresie pandemii i po niej to będzie silnik, który będzie przywracał pokryzysową rzeczywistość w światowej gospodarce. Stąd tak ważne jest, żeby polska gospodarka znalazła się wśród liderów przemiany technologicznej i gospodarczej na świecie. W tym celu my wszyscy jako konsumenci musimy potrafić odnaleźć się i korzystać z urządzeń cyfrowych, które nam biznes oferuje. Trzeba mieć świadomość tego, że mamy narzędzia, potrafimy funkcjonować w cyfrowym świecie, zarabiać i wydawać pieniądze, ale to wszystko musi być zrobione świadomie i bezpiecznie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. W rozmowie z Januszem Zalewskim podjął temat technologii w czasie epidemii.

„Jesteśmy świadkami tego, że cały nasz codzienny świat przeniósł się do świata wirtualnego. To nie tylko praca i nauka, ale całe zarządzanie naszym życiem od strony administracyjnej. Wszelkie relacje społeczne i rodzinne przeniosły się do świata wirtualnego. Jest to rewolucja, która się dokonuje na naszych oczach” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że aby cyfryzacja życia mogła służyć ludziom, ważna jest nie tylko jakość sprzętu, ale także przepustowość sieci.

„Epidemia pokazuje, jak ważny jest proces przyspieszenia i usprawnienia budowy sieci 5G, która będzie w stanie pociągnąć dużo więcej danych, dużo więcej czynności usługowych, które będziemy przenosili do świata wirtualnego. A jednocześnie ta sytuacja i przenoszenie wszystkiego do świata online pokazuje, jak ważne jest nie tylko, żeby ta sieć była, ale także żeby była bardzo bezpieczna, bo w tym momencie w sieci właściwie jest wszystko – od naszych danych zdrowotnych, naszych relacji z przyjaciółmi, rodziną, po relacje z administracją skarbową czy rządową”.

Podkreślił, że przeniesienie życia do sfery wirtualnej musi iść w parze z zachowaniem bezpieczeństwa.

„Pamiętajmy, że dzisiaj, kiedy nasza praca, urzędy przenoszą się do domów, bardzo często zapominamy o takich drobiazgach, które w biurach mamy zapewnione – bezpieczeństwo sieci w większości przypadków jest tam chronione. W domach często zapominamy o pewnych standardach, jeśli chodzi o telefony czy laptopy i potrzeba jeszcze dużo edukacji, nie tylko inwestycji w rozwiązania systemowe, żeby uniknąć cyberprzestępców. Dzisiejsza sytuacja pokazuje, jak wielu jest chętnych, którzy chcą wykorzystać zamieszanie i nasz strach i próbują wyłudzać nasze dane albo pieniądze”.

„Moim zdaniem to, co dzieje na naszych oczach, jest nieodwracalne. Nie ma odwrotu od wirtualizacji naszego życia, onlinowości naszej pracy i administracji. Ale to jest bardzo pozytywne. Pamiętajmy, że oferta cyfrowa napędza światową gospodarkę od wielu lat, a w okresie pandemii i po niej to będzie silnik, który będzie przywracał pokryzysową rzeczywistość w światowej gospodarce. Stąd tak ważne jest, żeby polska gospodarka znalazła się wśród liderów przemiany technologicznej i gospodarczej na świecie. W tym celu my wszyscy jako konsumenci musimy potrafić odnaleźć się i korzystać z urządzeń cyfrowych, które nam biznes oferuje. Trzeba mieć świadomość tego, że mamy narzędzia, potrafimy funkcjonować w cyfrowym świecie, zarabiać i wydawać pieniądze, ale to wszystko musi być zrobione świadomie i bezpiecznie” – mówił gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA