Ks. Andrzej Megger: Róż jest jak kolor nieba o świcie. Wskazuje, że blisko jest dzień narodzenia Chrystusa

Ks. Andrzej Megger: Róż jest jak kolor nieba o świcie. Wskazuje, że blisko jest dzień narodzenia Chrystusa

W trzecią niedzielę Adwentu kapłani odprawiają liturgię w różowych ornatach, a nie w fioletowych. „Ten kolor może nam sugerować i podpowiadać coś bardzo istotnego dla adwentowego czuwania. Ta niedziela (…) zwana jest niedzielą Gaudete, czyli niedzielą radości. Nazwa i charakter tej Mszy jest bardzo starożytną tradycją” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” ks. Andrzej Megger, liturgista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gość Marcina Fijołka.

„W najstarszych antyfonarzach rzymskich mamy świadectwa antyfony na rozpoczęcie Mszy św. rozpoczynające się od słów «Gaudete in Domino semper», co znaczy radujcie się zawsze w Panu. Ta radość może budzić nasze zdziwienie. Jak pogodzić radość i oczekiwanie adwentowe? (…) Może się wydawać to niespójne. Ktoś, kto żyje w radości, jest zaspokojony, a oczekiwanie wskazuje na pewien brak” – wyjaśnił gość.

Ks. Andrzej Megger powiedział, że „jako chrześcijanie doszliśmy do wniosku, że ten okres Adwentu nie ma wymiaru li tylko pokutnego, ale radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Chrystusa”.

Fioletowy kolor szat kapłańskich nawiązuje do nieba i ziemi, walki między duchowością a cielesnością. „Kolor fioletowy powstaje ze zmieszania błękitu i czerwieni. Połączenie tych kolorów wskazuje na wcielenie Chrystusa, zjednoczenie tego, co boskie i ludzkie. Róż jest dodatkiem światłości, (…) jest jak kolor nieba o świcie. Może chrześcijanom powiedzieć, że blisko jest dzień narodzenia Chrystusa” – dodał.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA