Ks. Bartłomiej Warowny na temat Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego

Ks. Bartłomiej Warowny na temat Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego

„Papież Leon Wielki mówił o Wniebowstąpieniu w ten sposób: «Chrystus stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek». Jego oddalenie jest pozorne, Jego oddalenie jest przybliżeniem do Boga” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Bartłomiej Warowny (Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, która w Kościele Katolickim w Polsce obchodzona jest w 7. Niedzielę Wielkanocną.

„Mówiąc o tym jak przeżywać tę Uroczystość zwróciłbym uwagę na myśli Ojców Kościoła. Papież Leon Wielki mówił o Wniebowstąpieniu w ten sposób: «Chrystus stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek». Jego oddalenie jest pozorne, Jego oddalenie jest przybliżeniem do Boga (…) Do nieba wstępuje coś z nas, coś z ludzi – nasza natura” – powiedział ks. Warowny.

„To co było widzialne w Zbawicielu, którego mogliśmy widzieć, słuchać, którego ran mogliśmy dotykać, jest teraz zawarte w sakramentach. Więź nie zostaje rozerwana” – dodał rozmówca Marcina Fijołka.

W rozmowie poruszono także wątek nadchodzącego święta Zesłania Ducha Świętego. O istocie Ducha gość poranka powiedział:

„(...)Potrzeba, abyśmy z pomocą Ducha Świętego przekraczali granice tego, co widzialne i dotykalne. Zesłanie Ducha Świętego to moment ożywienia. Przy powstaniu Kościoła można zastosować analogię do narodzin – jeśli Kościół począł się na Krzyżu to rodzi się w momencie Zesłania Ducha Świętego”.

„Jeśli doświadczamy tego, że coś w naszej wierze jest zastałe to ta uroczystość może być okolicznością do zwrócenia uwagi na to, że Bóg sam chce nas popchnąć do przodu, chce nas przyciągnąć do siebie. Jest to moment ożywiający nas do pewnych poszukiwań. Powinniśmy modlić się o to, aby płomień, który zapłonął nad głowami Apostołów w momencie Zesłania, wezbrał na sile również w naszych sercach” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA