Prof. Rafał Wiśniewski: Wystawa prac Józefa Hałasa prezentowana w Kordegardzie to podróż przez góry oczami osoby spokojnie kontemplującej przyrodę

Prof. Rafał Wiśniewski: Wystawa prac Józefa Hałasa prezentowana w Kordegardzie to podróż przez góry oczami osoby spokojnie kontemplującej przyrodę

„Wszystkich zachęcam, żeby zobaczyć przepiękne obrazy mistrza Józefa Hałasa. To wystawa, która miała być w Watykanie i ojciec święty miał ją obejrzeć, ale niestety do Watykanu nie trafiła. «Chybotliwe oparte na ulotnym» to przepiękna swoista podróż przez góry. To jest to, co łączy mistrza Józefa Hałasa z Janem Pawłem II. To pokazanie rzeczy ulotnych poprzez barwy, z punktu widzenia osoby, która wolno kontempluje i cieszy się z kontaktu z przyrodą” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedział o wznowionej działalności Kordegardy.

18 maja Kordegarda wznowiła działalność wystawą prac Józefa Hałasa pt. „Chybotliwe oparte na ulotnym”. Jak mówił dyrektor NCK:

„Bardzo się cieszę, że Kordegarda wróciła do swojego rytmu. Oczywiście z pewnymi obostrzeniami, bo ograniczona liczba osób może pojawić się w galerii. Wystawa rozpoczęła się 18 maja. To data symboliczna, 100 urodziny Jana Pawła II. Wystawa, otwarcie Kordegardy i urodziny Jana Pawła II to trzy wydarzenia, które spinają się jedną datą – 18 maja”.

„Wszystkich zachęcam, żeby zobaczyć przepiękne obrazy mistrza Józefa Hałasa. To wystawa, która miała być w Watykanie i ojciec święty miał ją obejrzeć, ale niestety do Watykanu nie trafiła. «Chybotliwe oparte na ulotnym» to przepiękna swoista podróż przez góry. To jest to, co łączy mistrza Józefa Hałasa z Janem Pawłem II. To pokazanie rzeczy ulotnych poprzez barwy, z punktu widzenia osoby, która wolno kontempluje i cieszy się z kontaktu z przyrodą”.

W internecie dostępna jest wystawa „O czasie i wieczności” wystawa online. Jest to prezentacja prac kilku pokoleń medalierów, inspirowanych myślą Jana Pawła II. Wzbogacą ją rozmowy z ich twórcami i krytykami sztuki.

„Nie wychodząc z domu, możemy obejrzeć bardzo ciekawą wystawę. (…) Wprowadziliśmy model hybrydowy. Z jednej strony galeria jest uruchomiona, a z drugiej strony mamy wystawy, które są w internecie dla tych osób, które nie mogą się poruszać czy przyjechać do Warszawy” – mówił gość poranka.

„Przede wszystkim to aptekarskie podejście do bardzo trudnego materiału, którym jest metal i połączenia tego z filozofią i słowami ojca świętego. Myślę, że to bardzo ciekawe – twardy metal, ale słowa przebijają ten metal w kunszcie naszych mistrzów” – zachęcał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA