Dr Szymon Kardaś: Budowa Nord Stream II zostanie ukończona

Dr Szymon Kardaś: Budowa Nord Stream II zostanie ukończona

„Zostało 6 proc. rury do ułożenia. Nie spodziewam się, aby te problemy prawne wstrzymały budowę Nord Stream II. Zbyt dużo już zainwestowano i ma on zbyt duże poparcie polityczne ze strony krajów Europy Zachodniej. Rosjanie chcą dokończyć budowę, o czym świadczy wysłanie specjalnego statku. Nie mam wątpliwości, że budowa NS II zostanie ukończona” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dr Kardaś podkreślił, że walkę ws. Nord Stream II konsekwentnie prowadzi strona rosyjska, bo w przypadku spółki Nord Stream AG Gazprom ma 100 proc. akcji. „To postanowienie TSUE utrudnia rosyjską walkę o podważanie regulacji przyjętych na poziomie europejskim, których celem jest utrudnienie funkcjonowania Nord Stream II. Tych odsłon będzie pewnie jeszcze kilka w przyszłości. Rosjanie uruchomili kilka ścieżek, które zmierzają do podważania unijnego prawa” – tłumaczył.

Ekspert wskazywał też inne ścieżki, które mają jeszcze Rosjanie. „Pamiętajmy, że decyzja niemieckiego regulatora odrzucająca wniosek o wyłączenie gazociągu spod restrykcji znowelizowanej dyrektywy gazowej, która też jest porażką strony rosyjskiej, już z zapowiedzi wynika, że ma zostać zaskarżona do sądu niemieckiego (…) Toczy się postępowanie wszczęte przed Nord Stream II przed Trybunałem Arbitrażowym, gdzie Rosjanie zaskarżyli dyrektywę unijną jako naruszającą zobowiązania wynikające z traktatu karty energetycznej, którego stroną jest UE. Po trzecie, już po przyjęciu dyrektywy były sygnały, że Niemcy i Rosjanie przygotowują się do jakiejś formy obejścia dyrektywy. Daje ona pewną ścieżkę, która nie jest łatwa. Przewiduje ona możliwość podjęcia negocjacji rosyjsko-niemieckich, które miałyby zmierzać do zawarcia specjalnej umowy, jaka regulowałaby zasady eksploatacji gazociągu typu Nord Stream II” – wyliczał.

„Zostało 6 proc. rury do ułożenia. Nie spodziewam się, aby te problemy prawne wstrzymały budowę Nord Stream II. Zbyt dużo już zainwestowano i ma on zbyt duże poparcie polityczne ze strony krajów Europy Zachodniej. Rosjanie chcą dokończyć budowę, o czym świadczy wysłanie specjalnego statku. Nie mam wątpliwości, że budowa NS II zostanie ukończona. Jeśli tak, to też nie spodziewam się, że strona rosyjska zrezygnowała z kontynuacji działań zmierzających do wykorzystania tej infrastruktury na pełną skalę. To nie będzie proste, ale ta batalia będzie trwała. Może potrwać kilka lat, ale nie sądzę, by strona rosyjska z tego ustąpiła. Nie po to buduje się rurę, by zostawić ją w połowie pustą” – ocenił dr Kardaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA