Janusz Schwertner: Trzaskowski jest najsilniejszą kartą w talii Borysa Budki

Janusz Schwertner: Trzaskowski jest najsilniejszą kartą w talii Borysa Budki

„Powrót Trzaskowskiego sprawia nie tylko, że wyborcy PO wracają do tej partii, ale i ta kampania wychodzi nieźle. Prezydent Warszawy jest chyba najsilniejszą kartą w talii Borysa Budki” – mówił w poranku „Siódma 9” Janusz Schwertner z portalu Onet.pl.

Dziennikarz ocenił, że jego zdaniem wielu wyborców PO, jeszcze zanim Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła bojkot, zastanawiało się nad poparciem kogoś innego. „Wydawało mi się od początku, że Kosiniak-Kamysz i Hołownia mieli w sobie potencjał, by odebrać część wyborców PO i to się działo. Powrót Trzaskowskiego sprawia nie tylko, że wyborcy PO wracają do tej partii, ale i ta kampania wychodzi nieźle. Prezydent Warszawy jest chyba najsilniejszą kartą w talii Borysa Budki. Coś, co sprzyja Trzaskowskiemu to to, co się dzieje w Polsce na skutek koronawirusa. Mamy spadek poparcia PiS, co przewidywał Jarosław Kaczyński. Tysiące ludzi traci pracę, część ma obniżone wynagrodzenie, co wpływa na decyzje polityczne” – mówił.

Schwertner stwierdził też, że Rafał Trzaskowski wziął sobie do serca głosy, że nie potrafi on rozmawiać w terenie. „Ta kampania jest inna niż wcześniejsze PO. Trzaskowski jest bardzo aktywny, odwiedza różne miejscowości. Wydaje mi się, że jednym z pomysłów jest przełamanie i pokazanie różnych wizyt w Polsce powiatowej. Mamy zdecydowanego faworyta Andrzeja Dudę, od postawy którego wiele zależy. Trzeba powiedzieć, że jego obóz robi wiele, by mu przeszkodzić – wywołuje niepotrzebne kryzysy. Wydawało się, że sprawa radiowej Trójki niedługo umrze, a Andrzej Duda musiał w mediach rządowych się od tego odcinać w mocnych słowach. Jeśli kampania Trzaskowskiego będzie zbliżona do tej Andrzeja Dudy sprzed 5 lat, to ma on szansę na zwycięstwo” – powiedział.

Dziennikarz ocenił też pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy. „Prezydentura nie wyrwała się ponadpartyjnie. To nie był prezydent, który nie działał w sposób niezależny. Bardzo mocno się dostosowywał od tego, co robi Nowogrodzka. Obserwowaliśmy szybkie decyzje podporządkowane Jarosławowi Kaczyńskiemu. Weta i próby postawienia na swoim zawsze kończyły się zwycięstwem prezesa PiS. Świetnym przykładem jest sytuacja z Jackiem Kurskiem” – wskazywał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA