Ks. Marcin Sobiech: Najważniejszym przesłaniem objawień w Medjugorie jest wezwanie do pokoju

Ks. Marcin Sobiech: Najważniejszym przesłaniem objawień w Medjugorie jest wezwanie do pokoju

„Głównym wezwaniem Matki Bożej z objawień w Medjugorie jest nawrócenie. Druga rzecz to wezwanie do modlitwy, szczególnie różańcowej. Także wezwanie do czytania Pisma Świętego, do spotkania ze słowem Bożym, wezwanie do spotkania z Chrystusem podczas Eucharystii. Ważna jest też godzina objawień – to 20 minut przed rozpoczynającą się Mszą św. w parafii w Medjugorie. To pokazuje, że Maryja przychodzi przygotować nas na spotkanie ze swoim Synem. Najważniejszym orędziem, z którym przyszła i którym się przedstawiła, to jest wezwanie do pokoju. Na tle historii Medjugorie widzimy, że to orędzie pokoju jest najistotniejsze (…) Ten pokój jest potrzebny każdemu z nas, począwszy od naszych rodzinnych domów” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Marcin Sobiech, proboszcz parafii w Burzynie. W rozmowie z Karolem Gacem przybliżył, czym są objawienia w Medjugorie w związku z rocznicą ich rozpoczęcia.

Jak zaznaczył, badania nad objawieniami cały czas trwają.

„Medjugorie jest jednym z najbardziej przebadanych objawień, nawet pod względem naukowym. Nie wiem, czy nie są to jedyni wizjonerzy, którzy w trakcie trwania objawienia byli poddawani badaniom medycznym”.

„Kościół jest, jak w każdym takim przypadku, bardzo ostrożny. Szczególnie, że objawienia jeszcze trwają. Jak wynika z informacji, które docierają do nas z Watykanu i po części z Medjugorie, jest już praktycznie przygotowany dokument, który uznaje pierwsze 7 dni objawień. Czyli daje jakiś okres i kres objawień, które uznaje. Reszta zostaje poddana rozwojowi sytuacji. Kościół się nie wypowiada ostatecznie ze względu na trwające objawienie i na jeszcze żyjących wizjonerów. Myślę, że ta ostrożność Kościoła jest jak najbardziej uzasadniona” – mówił ks. Sobiech.

Przypomniał także historię objawień.

„Wszystko zaczęło się 24 czerwca 1981 roku, kiedy młodzież wybrała się w góry niedaleko swoich rodzinnych domów. Spotkali postać z dzieciątkiem na ręku, dzieciątko bawiło się. Na tym skończyło się objawienie. Oni uciekli przestraszeni, ale od samego początku wiedzieli, że jest to Gospa, czyli po chorwacku Pani. (…) 25 czerwca ukształtowała się szóstka widzących, którzy czując potrzebę serca, wybrali się na górę objawień i w tym samym miejscu rozpoczęła się rozmowa między Maryją i tą szóstką widzących, która w przypadku trójki z nich trwa do dziś”.

Jaki jest przesłanie objawień?

„Głównym wezwaniem Matki Bożej z objawień w Medjugorie jest nawrócenie. Druga rzecz to wezwanie do modlitwy, szczególnie różańcowej. Także wezwanie do czytania Pisma Świętego, do spotkania ze słowem Bożym, wezwanie do spotkania z Chrystusem podczas Eucharystii. Ważna jest też godzina objawień – to 20 minut przed rozpoczynającą się Mszą św. w parafii w Medjugorie. To pokazuje, że Maryja przychodzi przygotować nas na spotkanie ze swoim Synem. Najważniejszym orędziem, z którym przyszła i którym się przedstawiła, to jest wezwanie do pokoju. Na tle historii Medjugorie widzimy, że to orędzie pokoju jest najistotniejsze (…) Ten pokój jest potrzebny każdemu z nas, począwszy od naszych rodzinnych domów” – opowiadał gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA