Marcin Makowski: Wokół wizyty prezydenta Dudy w USA zbudowano zbyt duże oczekiwania

Marcin Makowski: Wokół wizyty prezydenta Dudy w USA zbudowano zbyt duże oczekiwania

„Gdyby wokół wizyty prezydenta Dudy nie zbudowano całego spektrum oczekiwań, gdyby nie moment kampanijny i szybka forma przygotowania wizyty to można być uznać, że to dobra wizyta. Musimy mieć świadomość, że nie każda wizyta kończy się jakimiś wielkimi zapowiedziami - bywa, że niektóre są czysto kurtuazyjne” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Marcin Makowski („Do Rzeczy”, wp.pl). W rozmowie z Karolem Gacem analizował wizytę prezydenta Dudy w Waszyngtonie.

„Nie bagatelizujmy jednak tej wizyty. Padła deklaracją dotycząca podpisania umowy dot. budowy cywilnej elektrowni jądrowej, bezpieczeństwa sieci 5G, współpracy przy tworzeniu szczepionki na COVID-19. Było więc kilka istotnych rzeczy, ale sama forma, przekaz i brak możliwości zakomunikowania wprost pewnych rzeczy, może przynosić pewien rodzaj niedosytu” – stwierdził red. Makowski.

„Prezydent Duda miał apelować o to, aby redukcja wojsk amerykańskich w Europie nie była tak radykalna (żeby nie wynosiła ok. 10 tys. żołnierzy). Fakt, że Ameryka wycofuje swoich żołnierzy z Europy jest dla Polski niekorzystny i musieliśmy też walczyć o to, aby to wszystko nie odbywało się kosztem Niemiec i żeby nas samych z Niemcami nie skonfliktowało” – powiedział Marcin Makowski.

„Mam wrażenie, że wizyta była w dużej mierze wizerunkowa, choć nie bagatelizowałbym tych różnych zapowiedzi, bo o efektach jeszcze się dowiemy. Opinie na temat wizyty pokazują, że może niepotrzebnie dobudowywano do niej aż takie oczekiwania” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA