Marcin Fijołek: Sojusz polsko-amerykański wygląda b. dobrze na poziomie werbalnym

Marcin Fijołek: Sojusz polsko-amerykański wygląda b. dobrze na poziomie werbalnym

„Podczas wizyty prezydenta Dudy w USA padło dużo pięknych, okrągłych, dobrych słów o relacjach polsko-amerykańskich. Na pewno ten sojusz wygląda dobrze na poziomie werbalnym. Na poziomie konkretów nie było to, aż tak przesadnie widoczne, ale wysłano kilka ważnych sygnałów, które mam wrażenie, znajdą odzwierciedlenie w ciągu kilku najbliższych tygodni, miesięcy, a na pewno lat” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Marcin Fijołek (Polsat News). W rozmowie z Karolem Gacem relacjonował spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

„Jednym z najważniejszych wątków poruszonych podczas tej wizyty była kwestia budowy elektrowni atomowej w Polsce. Wiemy, że Amerykanie zbudują nam elektrownię, wiemy, że wykorzystana zostanie ich technologia” – powiedział Marcin Fijołek. Rozmówca Karola Gaca zwrócił uwagę na fakt, że koszt wspomnianej inwestycji sięgnie nawet 30 miliardów złotych.

„Drugą istotną sprawą, którą poruszał prezydent Duda podczas wizyty w Waszyngtonie jest kwestia obronności i bezpieczeństwa militarnego. Amerykanie podjęli wstępną (ale dość pewną decyzję) dotyczącą przeniesienia swoich wojsk z Niemiec. Pytanie, gdzie docelowo te wojska mają trafić. Prezydent Duda miał tu do odegrania podwójną rolę. Z jednej strony wyraża on zainteresowanie tym, aby wzmocnić amerykańską obecność nad Wisłą, ale z drugiej strony ma z tyłu głowy perspektywę spójności całego NATO” – stwierdził red. Fijołek zwracając uwagę na fakt pielęgnowania przez PAD relacji polsko-amerykańskich, przy jednoczesnej próbie niepogarszania stosunków z Niemcami.

Dziennikarz Polsat News był korespondentem tej stacji podczas omawianej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie. W rozmowie z Karolem Gacem odniósł się do tego, jak z jego perspektywy wygląda obecnie stolica Stanów Zjednoczonych.

„Waszyngton powoli odmraża się po pandemii koronawirusa. Na ulicach miasta nie było jednak przesadnie dużej liczby osób. Wiele sklepów i restauracji nadal było zamkniętych. Z jednej strony jest to wynik restrykcji związanych z epidemią, ale z drugiej strony wynika to z protestów, które przetaczały się przez Amerykę w ostatnim czasie” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA