Tomasz Krzyżak: Istnieje nadzieja, że problemy trawiące Kościół nie będą dalej bagatelizowane

Tomasz Krzyżak: Istnieje nadzieja, że problemy trawiące Kościół nie będą dalej bagatelizowane

 

„Do tej pory mówiło się o problemie, ale w pewnym sensie był on odsuwany na bok, był on bagatelizowany. Teraz wydaje się, że czara goryczy się przelała, czego dowodem jest m.in. to, że we włoskiej «La Republice» ukazał się ostatnio apel polskich świeckich wiernych, o to, ażeby papież zajął się sprawami pewnych nieprawidłowości, które zarzuca się biskupom” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”). W rozmowie z Karolem Gacem mówił na temat jego tekstu pt. "Franciszek zaczyna sprzątać".

Wspomniany tekst dotyczył odsunięcia bp. Edwarda Janiaka od pełnienia obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej.

Autor tekstu opowiedział m.in. o dokumencie wydanyj” m przez papieża Franciszka, mającym ułatwić wyciąganie konsekwencji wobec hierarchów (np. biskupów) tuszujących sprawy dot. molestowania seksualnego nieletnich.

„W oparciu o ten dokument można złożyć doniesienie do nuncjatury lub bezpośrednio do papieża. Można w nim przekazać wiedzę na dany temat, prosząc o zbadanie sprawy” – powiedział red. Krzyżak.

Zdaniem dziennikarza mamy do czynienia z pewnego rodzaju przełomem w Kościele.

„Do tej pory mówiło się o problemie, ale w pewnym sensie był on odsuwany na bok, był on bagatelizowany. Teraz wydaje się, że czara goryczy się przelała, czego dowodem jest m.in. to, że we włoskiej «La Republice» ukazał się ostatnio apel polskich świeckich wiernych, o to, ażeby papież zajął się sprawami pewnych nieprawidłowości, które zarzuca się biskupom” – stwierdził.

„Wewnątrz episkopatu istnieje świadomość, że pewnych spraw nie udało się załatwić we własnym gronie (…) Do pewnych spraw przymusił nas świat i to skutecznie” – dodał.

„(...) Wydaje mi się, że Watykan traktuje tę sprawę testowo, jako papierek lakmusowy dla Kościoła w Polsce. Po filmie braci Sekielskich zamiecenie sprawy pod dywan byłoby trudne” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

„Sekwencje zdarzeń, które idą za sobą, czyli odsunięcie tymczasowe bp. Janiaka od zarządzania diecezją do czasu wyjaśnienia sprawy, nakaz opuszczenia diecezji przez wspomnianego biskupa -  to wszystko wskazuje na to, że sprawa jest poważnie traktowana” – powiedział Tomasz Krzyżak.

(…) Jestem daleki od stawiania tezy, że decyzja Stolicy Apostolskiej zapadła dlatego, że któraś z gazet napisała, że pijany biskup trafił do szpitala. Uważam, że zapadła ona wcześniej i występował o nią prowadzący postępowanie abp Gądecki” – powiedział pod koniec rozmowy gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA