Zbigniew Girzyński: Prezydent otrzymał ogromne zaufanie i kapitał polityczny

Zbigniew Girzyński: Prezydent otrzymał ogromne zaufanie i kapitał polityczny

„Wynik prezydenta jest wynikiem fantastycznym. Andrzej Duda dostał prawie tyle głosów, ile w II turze wyborów prezydenckich przed pięcioma laty, gdy wygrał. Nieomal tyle samo osób oddało na niego głos. To oznacza ogromne zaufanie i kapitał polityczny, który mam nadzieję potwierdzi jeszcze lepszym wynikiem” – mówił w poranku „Siódma 9” dr hab. Zbigniew Girzyński, poseł PiS.

Poseł PiS przyznał, że frekwencja w wyborach prezydenckich była imponująca. „Ta rekordowa frekwencja 68 proc. z 1995 roku była z II tury. Przypuszczam, że skoro w I turze frekwencja jest tak wysoka, to być może uda się ją poprawić, na co wskazuje tradycja II tur. Wszyscy mają świadomość polityczną. Wakacje nie powinny stanowić przeszkody” – mówił.

„Odnotowujemy z wyborów na wybory rekordową frekwencję. Żyjemy w takim przekonaniu, mniej lub bardziej prawdziwym, że te wybory są ważne i rozstrzygają, w jakim kierunku idziemy. Czy nadal będą kontynuowane te zmiany obozu rządzącego, czy też nie? Stąd ta frekwencja, a to, że ludzie nie boją się pandemii, to zasługa rządu, który potrafił panować nad tą sytuacją” – tłumaczył Zbigniew Girzyński.

Poseł PiS podkreślił, że prezes PSL zapłacił cenę za strategiczny błąd, jaki popełnił przed dwoma miesiącami. „Notowania Kosiniaka-Kamysza były o wiele wyższe, bo miał pożyczonych wyborców PO, których rozczarowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Kosiniak-Kamysz przeprowadził wspólnie z opozycją operację, która doprowadziła do przesunięcia daty wyborów i umożliwiła PO zmianę kandydata. Dzisiaj ponosi tego konsekwencje. Wyborcy wybierają tradycyjnie większą partię” – dodał.

„Chyba nigdy tak mocno nie zarysował się podział i liderowanie dwóch ugrupowań politycznych. Jak łącznie policzymy głosy prezydenta i Rafała Trzaskowskiego, to wychodzi nam ponad 75 proc. wszystkich głosów, co pokazuje dużą polaryzację” – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA