Prof. Rafał Wiśniewski: W tym roku motywem przewodnim „Dziedzińca kultury” jest dialog mistrzów z uczniami

Prof. Rafał Wiśniewski: W tym roku motywem przewodnim „Dziedzińca kultury” jest dialog mistrzów z uczniami

„W tym roku muzycznym hasłem «Dziedzińca kultury» jest «Dialog mistrzów z uczniami», a ja bym powiedział, że to jest dialog mistrzów z mistrzami. Wybitni artyści, którzy występują na dziedzińcu ministerstwa, wskazują korzenie swoich zainteresowań i inspiracji muzycznych” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W rozmowie z Karolem Gacem zaprosił na tegoroczną edycję „Dziedzińca kultury”.

„Dziedziniec kultury to projekt, który powstał w 2018 roku, żeby pokazać, że na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego cały czas coś się dzieje. Narodowe Centrum Kultury przygotowało koncert, a później warsztaty, które odbywały się w piątkowe wieczory na dziedzińcu ministerstwa przez lipiec i sierpień” – mówił gość poranka.

„Dzisiaj zaczynamy koncert od Marcina Maseckiego, za tydzień Leszka Możdżera, Wojtka Modzelewskiego, Mitch&Mitch i wielu innych gwiazd” – zachęcał dyrektor NCK.

Zaznaczył, że w tym roku motywem przewodnim jest dialog mistrzów z uczniami.

„W tym roku muzycznym hasłem jest «Dialog mistrzów z uczniami», a ja bym powiedział, że to jest dialog mistrzów z mistrzami. Wybitni artyści, którzy występują na dziedzińcu ministerstwa, wskazują korzenie swoich zainteresowań i inspiracji muzycznych. Bo jakże powiedzieć o Leszku Możdżerze, który jest wielkim mistrzem, ale jest również uczniem, słuchając Chopina i Bacha, których bierze do interpretacji. A więc z jednej strony sam jest gwiazdą, ale z drugiej strony odwołuje się do mistrzów”.

Festiwal rozpoczyna się dzisiaj, 10 lipca, i potrwa do końca sierpnia. W ramach festiwalu zaplanowane są również warsztaty.

„«Dziedziniec kultury» jest bardzo różnorodny. Muzyka klasyczna, muzyka jazzowa, folkowa, rockowa. Od 10 lipca do końca sierpnia każdy znajdzie coś dla siebie. Od przyszłego tygodnia uruchamiamy również warsztaty” –  opowiadał prof. Wiśniewski.

Jak wziąć udział w „Dziedzińcu kultury”? Jak tłumaczył gość poranka:

„Trzeba wejść na stronę NCK, tam się zarejestrować, pobrać bezpłatną wejściówkę”.

„Streaming z koncertów można oglądać na stronie NCK, więc te osoby, które nie mogą uczestniczyć bezpośrednio, zachęcamy, aby uczestniczyły online w tym wielkim wydarzeniu” – zapraszał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA