Marcin Fijołek: Wciągnięcie PSL-u do koalicji pozwoliłoby PiS-owi odzyskać Senat, a dodatkowo zmalałaby rola Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy

Marcin Fijołek: Wciągnięcie PSL-u do koalicji pozwoliłoby PiS-owi odzyskać Senat, a dodatkowo zmalałaby rola Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy

„[W kontekście ewentualnej koalicji PiS-u z PSL-em] wydaje się, że jest coś na rzeczy. Wciągnięcie PSL-u do koalicji pozwoliłoby PiS-owi odzyskać Senat, a dodatkowo Jarosław Gowin nie byłby już tak ważny w Zjednoczonej Prawicy. Sojusz z Ludowcami pozwoliłby także sięgnąć po kolejne sejmiki wojewódzkie. Obecnie PiS rządzi w ośmiu z szesnastu sejmików. Gdyby udało się wciągnąć do siebie PSL to ósemka zamieniłaby się aż na czternastkę. (…) Jesienią może być ciekawie” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Marcin Fijołek (Polsat News). W rozmowie z Anną Czytowską podsumowywał kampanię wyborczą, a także mówił o potencjalnych nowych koalicjach.

Zdaniem red. Fijołka sukces kampanii prezydenta Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich polegał m.in. na dużej mobilizacji własnego elektoratu.

„Doszło do sporej mobilizacji zwolenników Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zerknie się na mapę i na frekwencję w poszczególnych województwach to widać, że w porównaniu z I turą Polska wschodnia i Polska południowa poszły tłumnie do drugiej tury wyborów” – zauważył rozmówca Anny Czytowskiej.

Dziennikarz Polsat News zwracał także uwagę na inne czynniki pomagające Andrzejowi Dudzie w uzyskaniu reelekcji.

„Kluczową rolę – oprócz osobistego zaangażowania prezydenta, który spotykał się z wyborcami w Polsce powiatowej – odegrało bezpośrednie zaangażowanie premiera Morawickiego, który był obecny w ostatnim czasie na większej ilości spotkań z wyborcami niż Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski razem wzięci” – powiedział red. Fijołek.

„Kolejną sprawą jest kwestia walki o wozy strażackie. Zmobilizowała ona dodatkowo Polskę powiatową” – dodał.

Gość poranka analizował także obecną pozycję Jarosława Gowina wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy.

„Jarosław Gowin jakiś czas temu odszedł z rządu i raczej do niego nie wróci. Jest szefem Porozumienia - małego, ale ważnego ogniwa Zjednoczonej Prawicy. W Prawie i Sprawiedliwości nie zapomnieli twardej postawy Gowina z maja, kiedy to wybory korespondencyjne zostały zablokowane i przełożone. Pytanie, czy politycy Porozumienia i sam Jarosław Gowin będą dalej akceptowani w koalicji” – powiedział Marcin Fijołek.

Redaktor odniósł się także do informacji o potencjalnej koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Polskim Stronnictwem Ludowym.

„Wydaje się, że jest coś na rzeczy. Wciągnięcie PSL-u do koalicji pozwoliłoby PiS-owi odzyskać Senat, a dodatkowo Jarosław Gowin nie byłby już tak ważny w Zjednoczonej Prawicy. Sojusz z Ludowcami pozwoliłby także sięgnąć po kolejne sejmiki wojewódzkie. Obecnie PiS rządzi w ośmiu z szesnastu sejmikach. Gdyby udało się wciągnąć do siebie PSL to ósemka zamieniłaby się aż na czternastkę. (…) Jesienią może być ciekawie” – stwierdził gość środowego poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA