Maciej Piotrowski: Klucze do sytuacji na wschodniej Ukrainie trzyma Kreml

Maciej Piotrowski: Klucze do sytuacji na wschodniej Ukrainie trzyma Kreml

„Klucze do sytuacji na wschodniej Ukrainie trzyma Kreml i podobno to on już kontroluje sytuację na poziomie poszczególnych oddziałów. Nie są to czasy watażków, którzy sami z własnej woli ostrzeliwali drugą stronę, nie słuchając się dowódców rosyjskich. To czasy wojska bezpośrednio kontrolowanego przez Rosję. Jeśli będzie dochodziło do kolejnych działań, to będzie to sygnał, że taka była decyzja polityczna Kremla” – mówił w poranku „Siódma 9” Maciej Piotrowski z Instytutu Wolności.

Piotrowski ocenił, że bardzo wątpliwe jest, aby obowiązujące od dzisiaj zawieszenie broni w Donbasie było przełomowe. „Takie zawieszenia broni już obowiązywały, a wojna cały czas trwa. Wprowadzone zostały dodatkowe narzędzia i mechanizmy kontrolne, ale one nie pomogą, jeśli nie będzie politycznych decyzji, które pozwolą na zakończenie konfliktu” – wskazywał.

„Rosja mówi oczywiście, że to wewnętrzny konflikt Ukrainy, ale na pewno by nie pozwolono, aby front o znaczeniu międzynarodowym był kierowany przez jakiegoś traktorzystę. Każdy ma swoje poważne problemy. Kreml ma sprawę białoruską, dalekowschodnią, bo toczą się ogromne protesty. To gdzieś wiąże ręce Putinowi. Jednak w nie lepszej sytuacji są Ukraińcy, którzy muszą radzić sobie z koronawirusem. Z kolei prezydent Ukrainy mierzy się ze słabnącym poparciem. To nie jest czas, by ktokolwiek mógł odtrąbić sukces” – tłumaczył.

Wczoraj odbyła się też telefoniczna rozmowa Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim. „We wczorajszej rozmowie podobno Putin naciskał i próbował wprowadzać kolejne punkty ze swojej agendy. Zełenski poruszał sprawy humanitarne tj. wypuszczenia więźniów. Putin proponował i omawiał zmiany w ukraińskiej konstytucji i strukturze państwowej, co jest bezpośrednim następowaniem na niezależność państwa i wprowadzeniem własnej agendy, której realizacja zapewniłaby Putinowi zakończenie konfliktu tak, jakby chciał. Prawdopodobnie Putin chce, by Donbas wrócił do Ukrainy, ale z kontrolowaną przez Rosję administracją, co pozwoliłoby wpływać na kraj. W październiku planowane są wybory samorządowe” – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA