Krzysztof Sobolewski: Będzie jesienna ofensywa programowa PiS

Krzysztof Sobolewski: Będzie jesienna ofensywa programowa PiS

„To była nasza zapowiedź programowa, także z ostatniej kampanii wyborczej, gdzie prezes PiS wspominał o tym, że chcielibyśmy wydzielenia województwa warszawskiego. Trwają takie prace w naszym obozie, ale jest za wcześnie, by o tym mówić. Nie ukrywam, że to jeden z tematów, wokół których są podjęte działania, które mogą stanowić jesienną ofensywę programową. Wszystko przed nami. Sezon ogórkowy jest wyjątkowo krótki, ale będzie jeszcze bardziej skrócony. Tyle mogę powiedzieć” – powiedział w poranku „Siódma 9” Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS.

Sobolewski podkreślił, że wniosek Zbigniewa Ziobry o wypowiedzenie konwencji stambulskiej zostanie przeanalizowany w ramach obozu rządzącego. „Nie ukrywam, że na pewno ma dużą liczbę zwolenników w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy. Dwie kwestie są zasadnicze. Po pierwsze nie możemy sobie pozwolić na narzucenie jakichkolwiek treści ideologicznych niezgodnych z polską konstytucją, a jeśli już decyzja byłaby podjęta, to będzie ona podjęta z zachowaniem praw wynikających z konwencji. Chodzi o takie wdrożenie, by obok słusznych przepisów nie przyjmować ideologicznych zapisów. Warto przywołać stanowisko prof. Zolla, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który nie pała do nas sympatią, a w 2014 roku nawoływał, by nie przyjmować tej konwencji, bo może to być zamach na naszą cywilizację” – mówił.

Poseł PiS przypomniał, że konwencja została ratyfikowana w 2014 roku. „Czy wcześniej była większa liczba tych przestępstw? Nie, nie było. W jej trakcie też nie. W Polsce mamy najniższą liczbę przestępstw pod tym względem, ale mamy też największą liczbę zgłaszanych tego typu zdarzeń. Konwencja niczego nie rozwiązuje, ale jest to przykrywka do wprowadzenia ideologicznych zapisów. Jest choćby zapis mówiący o kilkudziesięciu płciach” – wskazywał.

Przewodniczący komitetu wykonawczego partii rządzącej został też zapytany o nadchodzącą rekonstrukcję rządu. „Rekonstrukcja będzie dotyczyła nie tylko spraw personalnych, ale i struktury organizacyjnej rządu. Mam nadzieję, że podobnie jak w ostatnich latach, gdy dochodziliśmy wewnątrz obozu do kompromisu, to teraz tak będzie, a każde z ugrupowań nieco ustąpi. Umowa koalicyjna jest przedmiotem rozmów pomiędzy liderami i na pewno będzie miało to konkluzje. Przypominam, że aktualna umowa wygasła po wyborach prezydenckich” – mówił.

Sobolewski nawiązał też do powyborczej analizy wyników wyborów prezydenckich. „Na pewno jesteśmy w trakcie analiz. Większość rzeczy jest już oczywista, także dla opinii publicznej, jak choćby kwestia poparcia wśród młodzieży, która była mało zadowalająca w II turze wyborów. Trzeba podkreślić, że obóz Zjednoczonej Prawicy odniósł kolejne zwycięstwo z rzędu. To wartość dodana, bo mamy bardzo mocny mandat od społeczeństwa. W II turze wzięło udział prawie 70 proc. Polaków, z czego 10,5 mln Polaków poparła Andrzeja Dudę. To historyczne wyniki uruchamiające wyobraźnie. To też zaprzecza tezie o szklanym suficie przy wyższej frekwencji” – powiedział.

Co z podziałem województwa mazowieckiego i wyodrębnieniem Warszawy? „To była nasza zapowiedź programowa, także z ostatnich kampanii wyborczej, gdzie prezes PiS wspominał o tym, że chcielibyśmy wydzielenia województwa warszawskiego. Trwają takie prace w naszym obozie, ale jest za wcześnie, by o tym mówić. Nie ukrywam, że to jeden z tematów wokół których są podjęte działania, które mogą stanowić jesienną ofensywę programową. Wszystko przed nami. Sezon ogórkowy jest wyjątkowo krótki, ale będzie jeszcze bardziej skrócony. Tyle mogę powiedzieć” – zakończył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA