Ks. Krzysztof Ziółkowski: W sierpniu chcemy podziękować Matce Bożej Łaskawej za opiekę nad naszą ojczyzną i prosić o zjednoczenie serc Polaków

Ks. Krzysztof Ziółkowski: W sierpniu chcemy podziękować Matce Bożej Łaskawej za opiekę nad naszą ojczyzną i prosić o zjednoczenie serc Polaków

„Odsłaniamy figurę Matki Bożej dlatego, że dokonał się cud wiary, Polacy się zjednoczyli i bardzo chcieli, żeby Pan Bóg wsparł ich swoją interwencją. (…) Z racji tego, że Matka Boża się objawiała, chcemy podziękować w postulatach i przypomnieć te wydarzenia także duchowe – że Polacy modlili się w całej Polsce, żołnierze wiedzieli, że modlą się ich rodziny, matki, żony i bliscy. Do tego miały miejsce te dwa wyjątkowe wydarzenia, bo nigdzie tak publicznie Matka Boża się nie ukazywała” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Krzysztof Ziółkowski, proboszcz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. W rozmowie z Januszem Zalewskim opowiedział o obchodach Cudu nad Wisłą i odsłonięciu figury Matki Bożej Łaskawej.

Jak zaznaczył, odsłonięcie figury to podziękowanie z opiekę w czasie wojny 1920 roku, a także przypomnienie duchowej wartości tych wydarzeń.

„Odsłaniamy figurę Matki Bożej dlatego, że dokonał się cud wiary, Polacy się zjednoczyli i bardzo chcieli, żeby Pan Bóg wsparł ich swoją interwencją. Wiemy, że 14 sierpnia w Ossowie, gdzie zginął ks. Skorupka, ukazała się Matka Boża. Potem 15 sierpnia w Wólce Radzymińskiej, gdzie walczył major Stefan Pogonowski, który miał osłaniać przemarsz wojsk polskich w kierunku Rembertowa, rozpoczął walkę zaczepną z Rosjanami. W czasie tej walki również ukazała się Matka Boża i to żywa postać, nie obraz. Rosjanie widzieli właśnie Matkę Najświętszą. Z racji tego, że Matka Boża się objawiała, chcemy podziękować w postulatach i przypomnieć te wydarzenia także duchowe – że Polacy modlili się w całej Polsce, żołnierze wiedzieli, że modlą się ich rodziny, matki, żony i bliscy. Do tego miały miejsce te dwa wyjątkowe wydarzenia, bo nigdzie tak publicznie Matka Boża się nie ukazywała”.

Ks. Ziółkowski podkreślił, że podczas uroczystości wierni będą się modlić w intencjach ojczyzny.

„Modlimy się, by Matka Boża Łaskawa dzisiaj też zjednoczyła serca Polaków. Tak jak wtedy Paderewskiego, Witosa, Dmowskiego, Piłsudskiego zjednoczyła polska racja stanu, tak żeby dzisiaj nas, Polaków, ta polska racja stanu połączyła. Różnić się oczywiście możemy, ale żebyśmy wiedzieli, co służy dobru naszej ojczyzny. O to się modlimy, ale też dziękujemy, że w historii pokazaliśmy, że było to możliwe”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie parafii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA