Robert Winnicki: Bon turystyczny to proteza, jednorazowy strzał

Robert Winnicki: Bon turystyczny to proteza, jednorazowy strzał

„Bon turystyczny to proteza, jednorazowy strzał. Jedynym systemowym rozwiązaniem wobec realnej zapaści, której doświadcza turystyka byłoby znaczące obniżenie podatków. Jednorazowy charakter bonu nie dokona pozytywnej rewolucji” – powiedział w poranku „Siódma 9” Robert Winnicki (Konfederacja). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówił m.in. o wyzwaniach, które stoją przed Polską.

W rozmowie poruszono także temat Konwencji Stambulskiej. Gość poranka mówił o tym, dlaczego jego zdaniem rząd powinien ją wypowiedzieć.

„Ona nie zwalcza realnie przemocy i patologii, które rodzą się w niektórych rodzinach, a w sposób zakamuflowany uderza w tradycyjne role w rodzinie” – stwierdził polityk.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał 5 lat na to, żeby zaproponować konserwatywne rozwiązania w tej materii” – dodał poseł stwierdzając, że rząd Zjednoczonej Prawicy późno zajął się kwestionowaniem zapisów omawianej konwencji.

„Dla rządu temat ten będzie króliczkiem, którego trzeba gonić. Będzie to temat rozgrywany przez kilka miesięcy. Tylko nacisk opinii publicznej (inicjatywa Marka Jurka czy Konfederacji) może skłonić rząd do wypowiedzenia tej konwencji” – powiedział Winnicki.

W rozmowie pojawił się także wątek nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Zdaniem Roberta Winnickiego państwo powinna czekać gruntowna reforma.

„Jako państwo stajemy przed ogromnymi wyzwaniami. Mamy katastrofę demograficzną, niestabilną sytuację geopolityczną na świecie. Być może za kilka miesięcy w Białym Domu zmieni się gospodarz, a z Bidenem PiS-owi będzie trudniej negocjować, niż z Trumpem, choć i tu łatwo nie jest. PiS rządzi piąty rok z rzędu. Ma ogromną władzę, większość w Sejmie, prezydenta – może radykalnie reformować państwo. Brak reform to wpisywanie słabości państwa w całą konstrukcję, tym powinniśmy się martwić jako patrioci” – powiedział rozmówca Janusza Zalewskiego.

„Z jednej strony chcemy państwa przywiązanego do naszej tradycji, tożsamości, kultury, dziedzictwa opartego na chrześcijańskich zasadach życia społecznego, a z drugiej strony nowoczesnego, w najlepszym tego słowa znaczeniu. PiS zawodzi w obu tych obszarach. Wywołuje wojny propagandowe, tak jak np. w temacie LGBT, a jednocześnie nie robi nic konkretnego w tym zakresie” – dodał.

Według Roberta Winnickiego w chwili obecnej nie ma tematu koalicji Konfederacji z PiS-em.

„Niekorzystne dla Polski jest to, żeby władza zajmowała się głównie trwaniem, a nie żeby zajmowała się pilnymi, wymagającymi wysiłku reformami. Rośnie biurokracja, brak rzetelnej uczciwej pracy – na ten moment nie ma tematu dot. ew. koalicji” – powiedział poseł Winnicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA