Mirosław Osip-Pokrywka: Upamiętniamy miejsca, które Jan Paweł II szczególnie cenił

Mirosław Osip-Pokrywka: Upamiętniamy miejsca, które Jan Paweł II szczególnie cenił

„Wybraliśmy takie miejsca, żeby w miarę prześwietlić całą Polskę, aczkolwiek góry – jak często papież mówił, był góralskim księdzem, później kardynałem i w końcu został góralskim papieżem – cenił najbardziej i siłą rzeczy te pasma ciągnące się od Sudetów, przez Tatry, poszczególne partie Beskidów, a kończąc na Bieszczadach są tą częścią wędrówek typowo górskich. Ale pamiętajmy o tym, że był również bardzo aktywnym wodniakiem, pływał po wielu polskich rzekach” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mirosław Osip-Pokrywka. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedział o przewodniku „Szlaki św. Jana Pawła II”.

„Ta marszruta, która dotyczy wyboru Wadowic, mniej więcej powtarza się przy innych 23 szlakach, które w subiektywny sposób wybraliśmy z Magdą, żeby upamiętnić miejsca, które Jan Paweł II, wcześniej Karol Wojtyła, szczególnie cenił, lubił i o nich później wspomniał, gdy został papieżem” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, opisane miejsca są rozlokowane po całej Polsce.

„Wybraliśmy takie miejsca, żeby w miarę prześwietlić całą Polskę, aczkolwiek góry – jak często papież mówił, że był góralskim księdzem, później kardynałem i w końcu został góralskim papieżem – cenił najbardziej i siłą rzeczy te pasma ciągnące się od Sudetów, przez Tatry, poszczególne partie Beskidów, a kończąc na Bieszczadach są tą częścią wędrówek typowo górskich. Ale pamiętajmy o tym, że był również bardzo aktywnym wodniakiem, pływał po wielu polskich rzekach”.

Zapytany, czy są to trasy religijne, odpowiedział:

„Oczywiście świątynie są takimi punktami zatrzymania się. Realizując te trasy historycznie, Wojtyła razem ze swoim środowiskiem akademickim często w tych kościołach odprawiał Msze. Natomiast poruszamy się głównie na łonie natury (…) Są to trasy wiodące przez przyrodę. Doceniamy piękno polskich krajobrazów”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA