Ks. Grzegorz Strzelczyk: Jednym z głównych składników szczęścia jest harmonia w relacjach

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Jednym z głównych składników szczęścia jest harmonia w relacjach

„Nie ma recepty na szczęście. Nie jest tak, że możemy złożyć cztery składniki i będziemy mieli pewny efekt. Raczej chodzi o wejście na pewną drogę i rozłożenie akcentów w życiu, które ewentualnie może nas ustawić ku Królestwu Bożemu. (…) . Gdybym miał wskazywać, to głównie jest to harmonia w relacjach i do rzeczy, i do siebie, i do innych ludzi, i do Boga” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Grzegorz Strzelczyk. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedział o swojej książce „Ćwiczenia ze szczęścia”.

Zapytany, czy istnieje przepis na szczęście, odpowiedział:

„Nie ma recepty na szczęście. Nie jest tak, że możemy złożyć cztery składniki i będziemy mieli pewny efekt. Raczej chodzi o wejście na pewną drogę i rozłożenie akcentów w życiu, które ewentualnie może nas ustawić ku Królestwu Bożemu”.

Zaznaczył, że jednym z głównym składników szczęście jest właściwe ułożenie relacji.

„Myślę, że tych składników naszego przeżycia szczęścia jest więcej. Gdybym miał wskazywać, to głównie jest to harmonia w relacjach i do rzeczy, i do siebie, i do innych ludzi, i do Boga”.

Zwrócił uwagę, że każdy trochę inaczej dąży do szczęścia.

„Pewne elementy będą wspólne, ale każdy z nas żyje w innym kontekście, w innych sytuacjach, mierzy się z innymi rzeczami i musi tę drogę do szczęścia znaleźć wewnątrz tych swoich konkretnych okoliczności, więc to będzie różne dla każdego”.

Powiedział, że istnieje coś takiego jak odpowiedzialność za czyjeś szczęście.

„Niestety jesteśmy w stanie dość poważnie uprzykrzyć komuś życie. Nasz grzech potrafi nabrudzić innym w życiu i odebrać im możliwość przeżywania radości. Ta odpowiedzialność zdecydowanie jest. Jeżeli myślimy w kategoriach relacyjnych o szczęściu, to znaczy, że szczęście się znajduje w relacjach do innych. Relacje są dwukierunkowe”.

Podkreślił, że błogosławieństwa pokazują, że można być szczęśliwym mimo trudności.

„Błogosławieństwa są zbudowane na kontraście. Jezus mówi, że jesteśmy szczęśliwi nawet wtedy, kiedy przeżywamy rzeczy niepomyślne. Już wewnątrz tych niepomyślnych rzeczy możemy być szczęśliwi ze względu na to, że Bóg odmieni naszą sytuację”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA