Jakub Wiech: Wodór może okazać się paliwem przyszłości

Jakub Wiech: Wodór może okazać się paliwem przyszłości

„Wodór wskazywany jest jako paliwo przyszłości, nie tylko jeśli chodzi o elektroenergetykę, ale też o transport. Ten surowiec jest czymś, co ma skompensować brak magazynów energii na wystarczająco dużą skalę, po to by podtrzymywać system elektroenergetyczny, oparty jedynie na źródłach odnawialnych” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Jakub Wiech (Energetyka24.com). W rozmowie z Karolem Gacem mówił o znaczeniu wodoru dla energetyki.

„Wodór ma pełnić rolę surowca, który będzie mógł być spalany w ramach bez-emisyjnej gospodarki. Dzięki jego wykorzystaniu będziemy w stanie osiągnąć neutralność energetyczną. Wiele państw wiąże z tym surowcem duże nadzieje” – powiedział gość poranka.

Jak zauważył rozmówca Karola Gaca wodór cały czas traktowany jest jako melodia przyszłości w energetyce.

„Koszt wytworzenia energii z wodoru jest znacznie droższy, niż koszty pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Pamiętajmy, że cały czas obracamy się jeszcze w pewnej abstrakcji, mamy ambitne plany dotyczące tworzenia całych przemysłów opartych na wytwarzaniu wodoru i wykorzystaniu go w elektroenergetyce. Wodór używany jest jeszcze na niewielką skalę, np.w przemyśle ciężkim, trochę w transporcie. Nie jest to skala na tyle duża, by umożliwić sprawną komercjalizację i tym samym zacząć obniżać ceny” – przyznał red. Wiech.

Gość poranka „Siódma 9” ocenił decyzję rządu o powołaniu pełnomocnika ds. Gospodarki wodorowej.

„Pozytywnie oceniam ten ruch. Powołanie funkcji, która by koordynowała wysiłki i nadawała im pewną dynamikę trzeba ocenić pozytywnie. Można powiedzieć, że wpasowujemy się w awangardę europejską. Niemcy już ogłosili strategię wodorową na najbliższe lata. Jest to konkretny dokument, będący kompleksowym opisem tego, co chcą robić ze swoim wodorem” – powiedział Jakub Wiech dodając, że nad podobnym dokumentem pracuje także Unia Europejska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA