Grzegorz Mazurowski: W czasie powstania warszawskiego Niemcy stosowali eksperymentalną tajną broń. Za jej pomocą m.in. wysadzali kanały

Grzegorz Mazurowski: W czasie powstania warszawskiego Niemcy stosowali eksperymentalną tajną broń. Za jej pomocą m.in. wysadzali kanały

„Czasami dochodzą do nas informacje, że w czasie powstania Niemcy używali czegoś niezwykłego. Słyszymy o goliatach, o czołgach pułapkach, o artylerii rakietowej, ale mało kto wie, co to w rzeczywistości było. Jedną z takich broni jest np. system tajfun, którego Niemcy używali do niszczenia kanałów. On powstał przez przypadek. Okazało się, że w kopalniach pył węglowy przy dużej ilości tlenu potrafi wybuchnąć. Niemcy z tym eksperymentowali i stworzyli tajną broń. Wpuszczali przy pomocy specjalnego urządzenia pył węglowy do kanałów czy piwnic budynków, dodawali tam tlen, podpalali, co powodowało straszliwe wybuchy. Polacy spotykali się z tym i ginęli w tych wybuchach, ale w ogóle nie wiedzieli, że Niemcy robią to celowo. Relacje z powstania mówią o gazowaniu kanałów, o ich wysadzaniu. Relacja powstańców, którzy próbowali przedostać się z Mokotowa kanałami do Śródmieścia mówi o tym, że Niemcy bardzo celnie bombardowali kanały z samolotów. To jest nieprawda. Niemcy mieli tajną broń, którą te kanały wysadzali” – powiedział w poranku „Siódma 9” Grzegorz Mazurowski z Instytutu Pileckiego, opowiadając o książce „Dawid kontra Goliat” Norberta Bączyka i Grzegorza Jasińskiego. W rozmowie z Januszem Zalewskim zachęcił do udziału w inicjatywach Instytutu Pileckiego, które upamiętniają rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Jedną z nich jest wydanie książki „Dawid kontra Goliat”. Jak mówił gość poranka:

„Książka «Dawid kontra Goliat» napisana przez historyków wojskowości Norberta Bączyka i Grzegorza Jasińskiego, która na podstawie bardzo dokładnie zbadanych źródeł, także niemieckich, o eksperymentalnych, tajnych broniach, których Niemcy używali w czasie powstania warszawskiego. Czasami dochodzą do nas informacje, że w czasie powstania Niemcy używali czegoś niezwykłego. Słyszymy o goliatach, o czołgach pułapkach, o artylerii rakietowej, ale mało kto wie, co to w rzeczywistości było. Jedną z takich broni jest np. system tajfun, którego Niemcy używali do niszczenia kanałów. On powstał przez przypadek. Okazało się, że w kopalniach pył węglowy przy dużej ilości tlenu potrafi wybuchnąć. Niemcy z tym eksperymentowali i stworzyli tajną broń. Wpuszczali przy pomocy specjalnego urządzenia pył węglowy do kanałów czy piwnic budynków, dodawali tam tlen, podpalali, co powodowało straszliwe wybuchy. Polacy spotykali się z tym i ginęli w tych wybuchach, ale w ogóle nie wiedzieli, że Niemcy robią to celowo. Relacje z powstania mówią o gazowaniu kanałów, o ich wysadzaniu. Relacja powstańców, którzy próbowali przedostać się z Mokotowa kanałami do Śródmieścia mówi o tym, że Niemcy bardzo celnie bombardowali kanały z samolotów. To jest nieprawda. Niemcy mieli niesamowitą tajną broń, którą te kanały wysadzali”.

Będzie można także obejrzeć film poświęcony kobietom działających w konspiracji.

„Drugi temat waży dla nas i słabo dotąd opowiedziany to udział kobiet w konspiracji, w powstaniu warszawskim. Będziemy pokazywali film niemiecki w reżyserii Paula Meyera o kobietach w konspiracji polskiej. Film ma tytuł «Konspiratorki». Niemiecki reżyser zainteresował się tematem ze względu na to, że w jego okolicy rodzinnej istniał w czasie wojny obóz jeniecki. Dla Niemca to było niesamowite, że to nie jest obóz koncentracyjny, tylko obóz wojskowy dla jeńców wojskowych, ale samych kobiet. Nie wiedział, skąd one się w ogóle wzięły. Okazało się, że to były bojowniczki z powstania warszawskiego. (…) Na tym filmie będzie można zobaczyć kilka wywiadów prowadzonych przez Niemca z wielkim zainteresowaniem, bo dla niego to był temat kompletnie nieznany”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Pileckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA