Jerzy Mosoń: Polska potrzebuje mądrego odchodzenia od węgla

Jerzy Mosoń: Polska potrzebuje mądrego odchodzenia od węgla

„W Polsce program transformacji energetycznej jest nagłaśniany, ale go de facto nie ma. Wypłacane są premie i 14-tki, a pieniędzy nie przeznacza się na łagodne wychodzenie z węgla. Jeśli chcemy tworzyć bazę OZE lub feedback dla energii atomowej to Śląsk powinien w tym uczestniczyć” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Jerzy Mosoń. W rozmowie z Januszem Zalewskim mówił na temat transformacji energetycznej w Polsce.

Pierwszym tematem piątkowego poranka była dyslokacja amerykańskich wojsk, które dotychczas znajdowały się w Niemczech. Cześć wojsk zostanie podzielona i przeniesiona do innych państw europejskich należących do Paktu Północnoatlantyckiego.

„Amerykanie chcą pokazać, że Niemcy muszą wydawać więcej na NATO. Wtedy też Waszyngton byłby bardziej skory do obrony Europy” – stwierdził gość poranka. 

Zdaniem Jerzego Mosonia fiasko pomysłu przeniesienia znaczącej części wojsk z Niemiec jedynie do Polski nie było zaskoczeniem.

„Pentagon chciał prawdopodobnie uniknąć sytuacji, w której Polska byłaby ciągle wyróżnianym sojusznikiem. Takie coś spowodowałoby negatywne reakcje na zachodzie Europy, a więc dobrze było dać więcej wojsk do innych państw UE i NATO, żeby rzeczywiście nie powodować konfliktów” – powiedział.

„Powodów dla wzmocnienia południowej flanki NATO jest bardzo wiele. Turcja coraz bardziej wychodzi poza ramy NATO i być może za kilka lat nie będzie jej w tym sojuszu. Wzmocnienie sil reagowania we Włoszech, czy w Grecji w przyszłości, będzie kluczowe” – dodał.

W rozmowie poruszono też temat restrukturyzacji polskich kopalń. Według red. Mosonia Polska potrzebuje łagodnej transformacji energetycznej.

„Niestety mamy do czynienia z sytuacją, w której na rynku jest dużo taniego węgla ze złóż syberyjskich. Polskie kopalnie nie są w stanie wydobywać węgla tak tanio jak Rosjanie. W Polsce program transformacji energetycznej jest nagłaśniany, ale go de facto nie ma. Wypłacane są premie i 14-tki, a pieniędzy nie przeznacza się na łagodne wychodzenie z węgla. Jeśli chcemy tworzyć bazę OZE lub feedback dla energii atomowej to Śląsk powinien w tym uczestniczyć” – powiedział rozmówca Janusza Zalewskiego.

W rozmowie poruszono także wątek ew. podziału Mazowsza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA