Barbara Czaykowska-Kłoś o przygotowaniu przetworów

Barbara Czaykowska-Kłoś o przygotowaniu przetworów

Gościem Anny Czytowskiej była pani Barbara Czaykowska-Kłoś, autorka „Historii kuchennych”. Opowiedziała m.in., jak przygotować ogórki marynowane i konfiturę z mirabelek.

Jak mówiła, przepis na ogórki dostała od babci swojego zięcia.

„To są przepyszne ogórki marynowane. Te ogórki nie mogą być duże, z dużych robię pikle. Ogórki z tego przepisu przywiózł mi kilka razy zięć od swojej babci. Poprosiłam go, żeby zapytał babcię o przepis, bo chciałabym to zrobić. Jest taka żelazna zasada, że na 5 kg ogórków trzeba dać 3 szklanki cukru, kilogram cebuli, po dwie łyżki kurkumy, gorczycy żółtej, soli, trochę liści laurowych, ziela angielskiego, dodaję też łyżkę cynamonu i goździków. Ogórki kroję w talarki i one sobie leżą. Do tego kroję cebulę i ona też sobie leży na ogórkach. Potrzebne są 3-4 szklanki ciepłego octu – ja daję ocet jabłkowy, bo jest zdrowszy. Do tego ciepłego octu dodaję te wszystkie składniki. Robi się z tego taka sucha paćka, ale ogórki są mokre, więc po wymieszaniu dobrze się łączy. To pięknie pachnie, bo jest to mieszanina przeróżnych aromatów. To musi poleżeć. W przepisie babci jest, że można wkładać do słoików po 4 godzinach. Wydusza się je, wkłada do słoiczków, zalewę się gotuje i nią zalewa ogórki. Można je też zawekować”.

Jednym z przysmaków goszczących na stole pani Basi jest konfitura z mirabelek. Jak opowiadała:

„Jak jeździmy na Mazury, gdzie są stare poniemieckie ogrody, wszyscy zbieramy mirabelki, bo szkoda je zmarnować. Nikt tam tego nie zbiera, one leżą”.

„Mirabelka nigdy nie będzie bardzo słodka, bo jest kwaśna. Jak się da więcej cukru, to powstanie konfitura, jak się da mniej, to będzie dżem. I tak, i tak, zawsz to chwilę wekuję. Można nie wekować. Jeżeli się zrobi konfiturę, zanim się zakręci słoiczek, można wlać łyżeczkę spirytusu. To może stać wtedy bez wekowania. Ja wolę zawsze zawekować, bo nie mamy takich chłodnych piwnic, żeby to przetrzymywać” – tłumaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA