Michał Potocki: A. Łukaszenka wyraźnie obawia się Swiatłany Cichanouskiej

Michał Potocki: A. Łukaszenka wyraźnie obawia się Swiatłany Cichanouskiej

„Swiatłana Cichanouska rośnie w siłę z wiecu na wiec. Ona ma autentyczny talent polityczny, potrafi przemawiać, nie peszą jej tysiące ludzi, którzy gromadzą się na jej wiecach. Łukaszenka wyraźnie się jej obawia” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”). W rozmowie z Anną Czytowską mówił o bieżącej sytuacji politycznej na Białorusi.

Red. Potocki skomentował ostatnie orędzie Aleksandra Łukaszenki. Spora część przemowy białoruskiego prezydenta dotyczyła opozycji.

„W przemówieniu Łukaszenki opozycja została przedstawiona jako grupa ludzi, która dąży do tego, żeby w państwie powróciła fala bandytyzmu, podobna do tej z lat 90-tych. Prezydent próbował skojarzyć opozycję z jej oczekiwaniem powrotu do konstytucji z 1994 roku. Konstytucja zakładała pewien balans, pewną równowagę sił, którą Łukaszenka w pierwszych latach swojej władzy wyeliminował, wprowadzając ustrój autorytarny” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Gość poranka opowiedział także o relacjach białorusko-rosyjskich.

„Łukaszenka jest w dwuznacznej sytuacji. Z jednej strony Rosja jest głównym i jedynym sojusznikiem Białorusi (formalny sojusz militarny). Z drugiej strony, Łukaszenka poddawany jest ostrym naciskom rosyjskim ws. przyspieszenia integracji obu krajów. Co więcej, ostatnio zatrzymano 33 rosyjskich żołnierzy prywatnej firmy wojskowej. Była to główna sensacja tej kampanii – nie wiadomo po co ci ludzie tam przyjechali. Według prezydenta Białorusi przyjechali oni robić prowokacje wymierzone domyślnie w jego władzę” – stwierdził Michał Potocki.

„Białoruskie władze próbują powiązać ich z opozycją, ale jest to absurdalna sugestia. W teorii ta historia może być podstawą do wprowadzenia stanu wyjątkowego i odwołania wyborów” – dodał.

W rozmowie poranka poruszono także temat nadziei białoruskiej opozycji – Swiatłany Cichanouskiej.

„Tłumy będące na wiecach Cichanouskiej świadczą o dużej aktywizacji politycznej Białorusinów. Tak licznych spotkań opozycji nie było jeszcze za czasów rządów Łukaszenki” – powiedział dziennikarz „Dziennika Gazeta Prawna”.

„Obserwuję Białoruś od lat i jest to moim zdaniem jedna z najbardziej niesamowitych historii w białoruskiej polityce, a kto wie czy nie jest to największa polityczna sensacja w Europie w tym roku. Cichanouska rośnie w siłę z wiecu na wiec. Ona ma autentyczny talent polityczny, potrafi przemawiać, nie peszą jej tysiące ludzi, którzy gromadzą się na jej wiecach. Łukaszenka wyraźnie się jej obawia” – stwierdził Michał Potocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA