Waldemar Kraska: Jeśli ktoś nie może nosić maseczki, powinien nosić przyłbicę

Waldemar Kraska: Jeśli ktoś nie może nosić maseczki, powinien nosić przyłbicę

„Jeśli ktoś nie może nosić maseczki, powinien nosić przyłbicę. Wszyscy powinniśmy mieć jedną linię, jest to żelazna zasada przerwania łańcucha epidemii” – powiedział Waldemar Kraska (Ministerstwo Zdrowia). W rozmowie z Anną Czytowską mówił o stanie rozwoju epidemii w Polsce.

Na początku rozmowy minister Kraska skomentował coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.

„Robimy bardzo dużo testów w ogniskach koronawirusa. Mam nadzieję, że liczby dot. osób zakażonych będą coraz mniejsze” – powiedział minister Kraska.

W rozmowie poruszono wątek zwiększenia obostrzeń przy organizacji wesel.

„W sprawie wesel dochodzą do nas dość niepokojące dane. Są to duże imprezy. Ograniczyliśmy liczbę osób na weselach do 150. Okazuje się, że niejednokrotnie jest ich więcej. Mamy pomysł, aby tak duże imprezy rodzinne były zgłaszane wcześniej do stacji sanitarnych. Chodzi nam o to, aby mogły one podjąć odpowiednie kroki kontrolne na takim weselu (np. sprawdzenie odstępów pomiędzy stolikami, obecność płynów do dezynfekcji, itd.)” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

Gość poranka zapytany o to, czy wzrosty zachorowań w Polsce mogą wpłynąć na to, że inne państwa nie będą chciały wpuszczać Polaków do siebie, odpowiedział:

„Myślę, że nie. W tej chwili jesteśmy w połowie europejskiej stawki jeśli chodzi o zakażenia. Są kraje, które mają dużo większy wskaźnik zachorowalności (...) Każdy kraj analizuje sytuację sąsiadów i podejmuje indywidualne decyzje” – uspokajał polityk.

Czy zwiększą się obostrzenia dot. noszenia maseczek w sklepach?

„Na ten moment nie ma tu jednoznacznej linii prawnej. Chcemy wprowadzić odpowiedzialność właścicieli sklepów za to, że przebywają w nich osoby bez maseczek” – powiedział.

Co z osobami, które mówią, że nie używają maseczek ze względu na problemy z oddychaniem?

„Jeśli ktoś nie może nosić maseczki, powinien nosić przyłbicę. Wszyscy powinniśmy mieć jedną linię, jest to żelazna zasada przerwania łańcucha epidemii” – stwierdził gość poranka.

Pod koniec rozmowy wiceminister zdrowia zachęcał do szczepień na grypę.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA