Bp Grzegorz Suchodolski: Młodzi potrzebują w Kościele charyzmatycznych liderów

Bp Grzegorz Suchodolski: Młodzi potrzebują w Kościele charyzmatycznych liderów

Fot. TT @sdmgrzegorz

„Młodzi potrzebują cały czas, niezależnie od epoki, w której żyjemy, dobrych, charyzmatycznych liderów. Z jednej strony to powinni być liderzy wywodzący się ze środowisk rówieśniczych, jak w harcerstwie czy oazie, ale z drugiej strony powinni być charyzmatyczni w znaczeniu międzypokoleniowym, którzy będą dawać pewne poczucie bezpieczeństwa w tej wędrówce ku pewnym wartościom i będą też pewnymi autorytetami” – powiedział w poranku „Siódma 9” bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy siedlecki. W rozmowie z Michałem Kłosowskim podjął temat pracy z młodzieżą w Kościele.

Jak mówił gość poranka, ostatnie nominacje biskupie wskazują na pewien nowy kierunek.

„Dobrze wiemy, że Kościół to jest instytucja bosko-ludzka i działają w niej dwa czynniki. Ja wierzę w działanie Ducha Świętego, który upomina się też o pasterzy, którzy młodych się nie boją, którzy z młodymi działają. Wydaje mi się, patrząc na te ostatnie nominacje biskupie nie tylko w Polsce, ale i na świecie, że Kongregacja ds. Biskupów, a więc także papież Franciszek, patrzy również na doświadczenie pasterzowania w parafii. (…) To daje nadzieję i wytycza rzeczywisty kierunek, w którym pójdzie polski Kościół – w większe zaangażowanie dla pracy z ludźmi młodymi w realu”.

Zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie mieli w Kościele odpowiednich liderów.

„Młodzi potrzebują cały czas, niezależnie od epoki, w której żyjemy, dobrych, charyzmatycznych liderów. Z jednej strony to powinni być liderzy wywodzący się ze środowisk rówieśniczych, jak w harcerstwie czy oazie, ale z drugiej strony powinni być charyzmatyczni w znaczeniu międzypokoleniowym, którzy będą dawać pewne poczucie bezpieczeństwa w tej wędrówce ku pewnym wartościom i będą też pewnymi autorytetami (…) Nieśmiało, ale przejęliśmy pałeczkę. Trzeba z naszej strony pokory, ale i odwagi w tym pójściu jeszcze o krok dalej. Tej kwestii liderowania się nie wyrzekamy. Wręcz przeciwnie. Chcemy ją podjąć i przejmować od naszych wielkich poprzedników”.

W tym roku pielgrzymki odbywają się okrojonej formie. Zazwyczaj jest to pielgrzymowanie sztafetowe.

„Jaka była propozycja dla pozostałych? Gromadzenie się na duchowym pielgrzymowaniu wieczorami w swoich parafiach, kiedy podejmowaliśmy te same tematyki konferencji, a więc tych samych rozważań, które mieli pielgrzymi w drodze. Czy byli tam młodzi? Wydaje mi się, że ta forma dynamiczna pielgrzymowania realnego na Jasną Górę bardziej ich ściągała niż taka statyczna forma organizowania tego samego tematu w parafii. Czekamy z wielką niecierpliwością na ustanie tych zagrożeń pandemicznych, żeby na nowo robić raban z młodymi jednak w formie dynamicznej, w formie pielgrzymek, ŚDM czy też Europejskich Spotkań Młodych” – mówił bp Suchodolski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA