Dominika Cosić: Unia to wspólnota, ale to także realna walka o wpływy

Dominika Cosić: Unia to wspólnota, ale to także realna walka o wpływy

„Polityka unijna przede wszystkim polega na walce. Część polityków grzeszy naiwnością chcąc w jakiś sposób zdyskredytować obecny rząd i mówiąc, że nie rozumie on ducha wspólnoty itd. Każdy walczy o interes swojego własnego kraju. Mówił o tym ostatnio chociażby szef rządu Holandii. Unia to wspólnota, ale to także realna walka o wpływy” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Dominika Cosić (TVP Info). W rozmowie z Michałem Kłosowskim mówiła o aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej.

Według Dominiki Cosić Niemcy i Francja, jako dwa najsilniejsze państwa w UE, niekoniecznie dobrze sprawdzają się w roli nieformalnych liderów Wspólnoty.

„Między nimi dochodzi do konfliktów i zgrzytów. Coraz mocniej uwypuklają się różnice dotyczące chociażby dyscypliny finansowej. W tej materii bliżej nam do Berlina. To szansa dla Polski. Nie mamy nadmiernych problemów z zadłużaniem się w porównaniu do Francji czy państw południa” – stwierdziła dziennikarka podkreślając silną pozycję Polski w Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza.

Zdaniem rozmówczyni Michała Kłosowskiego jednym z problemów współczesnej Unii Europejskiej jest różne rozumienie wartości.

„Polska czy Węgry krytykowane są na forum unijnym za to, że nie przestrzegają wartości europejskich. Mamy tu do czynienia z hipokryzją tych, którzy krytykują, ponieważ wartości europejskie są dla nich ważne tak długo, dopóki są im na rękę i idą w parze z trendem ich polityki” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA