Marcin Kozioł: W swoich książkach łączę rozrywkę z edukacją

Marcin Kozioł: W swoich książkach łączę rozrywkę z edukacją

Marcin Kozioł, autor m.in. książki„Skrzynia Władcy Piorunów” z cyklu „Detektywi na kółkach”, opowiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” o swojej twórczości. Jego książka znajduje się na liście lektur uzupełniających dla klas IV-VI. Jak powiedział autor:

„Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy, trochę zaskoczony (…) Jest to wynik tego – tak sobie to tłumaczę – że udało mi się połączyć dwie rzeczy: rozrywkę, bo to są książki detektywistyczne, przygodowe dla młodych czytelników, z edukacją, bo w tle przygód współczesnych jest pokazywanie równoległej historii opartej na faktach, w tym przypadku w «Skrzyni Władcy Piorunów» jest to historia Nikoli Tesli, wielkiego wynalazcy”.

Zwrócił uwagę, że jest to postać godna uwagi i bardzo zasłużona:

„Warto wspominać tak wybitego człowieka, któremu zawdzięczamy m.in. to, że dzisiaj tutaj siedzimy, bo nie każdy wie, że oprócz pana Marconiego to Tesla przyczynił się do wynalezienia radia (…) Przeróżne silniki, pompy, wentylatory, urządzenia napędzane prądem przemiennym. Ten prąd przemienny, taki jak płynie w naszych gniazdkach, jest znacznie tańszy w transporcie niż wcześniej popularny prąd stały. On był kosztowny, nie mógł dotrzeć do takich zwykłych domów, a dzięki Tesli i temu, że znalazł sposób na napędzanie urządzeń prądem przemiennym, ten prąd mógł się upowszechnić”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA