Tomasz Żółciak: Wiele wskazuje na to, że Jarosław Gowin wróci do rządu

Tomasz Żółciak: Wiele wskazuje na to, że Jarosław Gowin wróci do rządu

„Powrót Jarosława Gowina na tym etapie rozmów wydaje się być przesądzony. Istnieje tu zresztą taktyczny sojusz z Z. Ziobro. Jeśli do rządu wraca Gowin to pytanie o to, co dalej z Jadwigą Emilewicz?” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Tomasz Żółciak („Dziennik Gazeta Prawna”). W rozmowie z Anną Czytowską mówił m.in. o pomyśle zmiany kodeksu wyborczego.

„Jesteśmy w okresie, gdy do najbliższych wyborów pozostały teoretycznie 3 lata względnego spokoju. Warto podkreślić, że nie tylko obóz władzy chce dokonać zmian w kodeksie, ale np. samorządy są chętne do rozmowy o zmianie prawa wyborczego. Aktualnie funkcjonujący kodeks i jego podwaliny stworzone w 2011 roku przypominają legislacyjnego potwora. Jest to zlepek kilku ordynacji i to miejscami sprzeczny” – mówił red. Żółciak.

W pierwszej rozmowie środowego poranka dotknięto także tematu planowanej rekonstrukcji rządu.

„Rozmowy dotyczące zmian w rządzie nie przebiegają w radosnej i konstruktywnej atmosferze, tak jak niektórzy chcieliby to przedstawić. (...) PiS przedstawił ostatnie nowe warianty, ale do końca nie wiadomo jakie. Propozycje dla części rozmówców są nieakceptowalne. Jedną ze zmian, którą proponuje PiS jest odebranie koalicjantom po jednym resorcie, w zamian za otrzymanie ministerstwa bez teki. Taka propozycja nie do końca rekompensuje utratę resortu. Minister bez teki ma ograniczony wpływ na prowadzenie polityki” – przyznał dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Według Tomasza Żółciaka rekonstrukcja ostatecznie nie doprowadzi do likwidacj,i aż tak dużej liczby ministerstw jak planowano kilka miesięcy temu.

„Jeszcze jakiś czas temu mówiło się o tym, że zostanie 10-12 ministerstw. Teraz coraz częściej wskazuje się na 15 resortów” – stwierdził rozmówca Anny Czytowskiej. Zdaniem dziennikarza na ten moment wiadomo, że do rządu Mateusza Morawieckiego wróci Jarosław Gowin.

„Powrót Jarosława Gowina na tym etapie rozmów wydaje się być przesądzony. Istnieje tu zresztą taktyczny sojusz z Z. Ziobro. Jeśli do rządu wraca Gowin to pytanie o to, co dalej z Jadwigą Emilewicz?” – zastanawiał się red. Żółciak.

W rozmowie powrócono też do pomysłu podwyżek dla polityków. Według rozmówcy Anny Czytowskiej rekonstrukcja powoduje, że rośnie liczba argumentów za tym, aby do tych podwyżek doszło niedługo.

„Jeśli rekonstrukcja zakłada zmniejszenie liczby resortów postawienie na ich czele silnych polityków to mamy świadomość, że można być silnym politykiem, ale niekoniecznie dobrym fachowcem. Tych silnych politycznie ministrów trzeba będzie otoczyć fachowcami, których trzeba godnie opłacić” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA