ks. Mariusz Boguszewski: Port w Bejrucie był oknem na świat nie tylko dla Libanu

ks. Mariusz Boguszewski: Port w Bejrucie był oknem na świat nie tylko dla Libanu

„Port w Bejrucie był oknem na świat nie tylko dla Libanu, ale także chociażby dla Syrii. 80 % transportu w Libanie było kierowane przez ten port” - powiedział ks. Mariusz Boguszewski (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). W rozmowie z Michałem Kłosowskim mówił m.in o transporcie pomocy humanitarnej, który przyleciał do Libanu z Polski.

„Pierwszy samolot to pomoc anty-covidowa. Znalazły się tam środki do dezynfekcji, leki i trochę żywności (…) Drugi transport, który zorganizowaliśmy z pomocą wojska, to głównie żywność” – mówił ks. Boguszewski zaznaczając, że pierwszy transport planowany był jeszcze przed wybuchem w Bejrucie.

„Najbardziej wzruszające są podziękowania tych ludzi. Jeśli poprzez naszą pomoc możemy dać komuś choć trochę nadziei to jest to piękne. Jako Polska możemy się szczycić taką pomocą. Polacy sporo pomagają” – podkreślił rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Jak mówił jeden z biskupów z Bliskiego Wschodu miejscowi są nam wdzięczni przede wszystkim za to, że tu z nimi jesteśmy” – dodał.

Jak zauważył ks. Mariusz wybuch w porcie w Bejrucie doprowadził do znacznego pogorszenia sytuacji materialnej w tamtym rejonie świata.

„Port w Bejrucie był oknem na świat nie tylko dla Libanu, ale także chociażby dla Syrii. 80 % transportu w Libanie było kierowane przez ten port” – mówił gość poranka.

Opisywana tragedia bardzo mocno doświadczyła także tamtejszą mniejszość chrześcijańską.

„Chrześcijaństwo dostało kolejny cios. 350 szkół w Libanie nie ruszyło wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Już przed wybuchem sytuacja była dramatyczna, brakowało pieniędzy na otwarcie szkół. Większość dzieci, studentów w szkołach prowadzonych przez Kościół to uczniowie muzułmańscy. Chrześcijanie mają swój wkład w życie tego kraju. To, co pozwala przetrwać chrześcijanom w kulturze muzułmańskiej to to, że zawsze byli oni wykształceni, to byli lekarze, profesorowie, elita społeczna” – powiedział rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA