Joanna Korzeniewska (CMJP2) o wystawie „Karol Wojtyła - Narodziny”

Joanna Korzeniewska (CMJP2) o wystawie „Karol Wojtyła - Narodziny”

„Pokazujemy Karola Wojtyłę i z osobistej perspektywy, i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość Polski i świata. Cel jaki chcieliśmy osiągnąć to przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie jego korzeni, bogactwa życia, osobowości i myślenia” – powiedziała Joanna Korzeniewska (Centrum Myśli Jana Pawła II). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówiła o wystawie „Karol Wojtyła - Narodziny”.

„W tym roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Karola Wojtyły. Przygotowywaliśmy się do obchodów 18 maja. Wiadomo, że przez pandemię te obchody przebiegały i przebiegają inaczej, niż planowaliśmy to jeszcze parę miesięcy temu. Na początku roku przygotowaliśmy wystawę «Karol Wojtyła – Narodziny», którą zaprojektowaliśmy tak aby ci, którzy nie mają możliwości przygotować podobnej wystawy, mogli uczcić urodziny Karola Wojtyły. Wystawa to kilkanaście plansz, na których poznajemy Karola Wojtyłę, papieża w różnych rolach społecznych: od przyjścia na świat, od studenta, robotnika, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża” – powiedziała Joanna Korzeniewska. 

„Wystawę projektowaliśmy z myślą o szerokiej publiczności: zarówno o tych, którzy pamiętają Jana Pawła II, jak i o tych, którzy urodzili się po jego śmierci. Postawiliśmy na najważniejsze momenty jego życia. W związku z pandemią wystawę przygotowaliśmy w wersji online na platformie Google arts&culture - w związku z tym dotrzeć do wystawy może każdy na całym świecie. Na potrzeby wystawy przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, w wersji elektronicznej jest także film. Zdjęcia zostały pozyskane z różnych miejsc: są zdjęcia archiwalne z dzieciństwa, z Krakowa, z czasów wojny i pracy w zakładach Solvay, a także z miejsc odwiedzonych przez papieża podczas pontyfikatu. Pozyskiwaliśmy je od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, wreszcie zbiorów centrum JPII. Mamy tu zdjęcia, które nie są powszechnie znane: np. Karol Wojtyła podczas szkolenia Wojskowego lub zdjęcie z Prymasem Wyszyńskim w autobusie na Okęciu” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Myśleliśmy, żeby wystawa trafiła tak naprawdę do wszystkich, i żeby zaciekawiła i tych najstarszych i tych młodszych, uczniów i studentów. Wystawa jest pobierana przez szkoły, parafie, biblioteki i samorządy, w tej chwili jest w ponad 500 miejscach w kraju i na świecie. Zapraszamy w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Mamy małego Lolka, poznajemy dorosłego Karola w czasie studiów, okupacji, pracy fizycznej. Obserwujemy powołanie kapłańskie, biskupstwo, millenium Chrztu Polski, udajemy się razem z nim na wyprawy kajakowe, towarzyszymy mu podczas zamachu, wreszcie choroby i ostatnich chwil. Pokazujemy Karola Wojtyłę i z osobistej perspektywy, i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość Polski i świata. Cel jaki chcieliśmy osiągnąć to przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie jego korzeni, bogactwa życia, osobowości i myślenia” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA