Marek Jurek: Cywilizacja życia nie przetrwa siłą inercji

Marek Jurek: Cywilizacja życia nie przetrwa siłą inercji

„(...) Cywilizacja życia nie przetrwa siłą inercji. Jest cały szereg rzeczy, które władza powinna zrobić, począwszy od wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i uchwalenia ustawy «Zatrzymaj aborcję». Wypowiedzenie Konwencji i równoczesne wystąpienie z inicjatywą Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny jest bardzo ważne” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marek Jurek (Prawica RP). 

Na początku rozmowy Janusz Zalewski poruszył temat wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Gość poranka skomentował pogłoski dotyczące jego ewentualnego wyboru na to stanowisko.

„Dyskutowanie kandydata nie czyni kandydata. Tutaj nie zbiera się podpisów pod danym nazwiskiem. Sejm desygnuje kandydatów, a ściślej, czynią to największe kluby sejmowe i marszałek Sejmu. Fakt, że grono ważnych dla mnie publicystów wymieniało mnie w kontekście wyboru na RPO bardzo mi pomaga w debacie publicznej. Uważam wybór RPO za sprawę ważną. Sam pamiętam jak walczyłem o to, aby Rzecznikiem Praw Obywatelskich został śp. Janusz Kochanowski (pełnił tę funkcję w latach 2006-2010)” – odpowiedział Marek Jurek.

Rozmówca Janusza Zalewskiego wypowiedział się także w sprawie ostatnich zmian w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

„PiS nie chce przedterminowych wyborów, bo wie, że to ogromne ryzyko. PiS potrzebuje stronnictw sojuszniczych, tak jak i one potrzebują partnerów. (...) Interes przemawia za tym, aby się dogadali” – stwierdził.

Był marszałek Sejmu dodał, że jego zdaniem sprawa „5 dla zwierząt” jest rzeczywiście istotną sprawą dla prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

„Prezes Kaczyński od zawsze był zaangażowany w sprawy obrony zwierząt. To jego bardzo głębokie, osobiste przekonanie” – dodał Marek Jurek.

W dzisiejszej rozmowie poranka „Siódma 9” pojawił się także wątek ochrony życia nienarodzonego. Polityk Prawicy RP zapytany o to, jak ocenia działania obecnej władzy w kontekście wspomnianego tematu, odpowiedział:

„(...) Cywilizacja życia nie przetrwa siłą inercji. Jest cały szereg rzeczy, które władza powinna zrobić, począwszy od wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i uchwalenia ustawy «Zatrzymaj aborcję». Wypowiedzenie Konwencji i równoczesne wystąpienie z inicjatywą Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny jest bardzo ważne” – stwierdził polityk.

Według rozmówcy Janusza Zalewskiego Polska powinna wspierać inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej w obronie chrześcijańskich wartości.

„Wyobrażenie dotyczące tego, że samotna, katolicka Polska sprzeciwia się zalewowi dekadencji, który idzie przez Europę jest o ćwierć wieku przedawnione. Dzisiaj to Słowacja, Bułgaria czy Węgry stawiają twardy opór kontrukulturze śmierci. My się przyglądamy, a nie powinniśmy jedynie się przyglądać. Tak jak nie są nam obojętne wydarzenia na Ukrainie czy Białorusi, tak samo nie powinno nam być obojętne to, co dzieje się na Litwe, w Węgrzech czy Słowacji i czy te kraje zachowają swoją tożsamość chrześcijańską i będą wierne uniwersalnym wartościom życia i rodziny. Od tego wszystkiego zależy, czy będziemy samotni w Europie czy nie” – powiedział Marek Jurek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA