Dr Sebastian Gajewski: Rozstrzygnięcia koalicyjne nie mają zwycięzcy

Dr Sebastian Gajewski: Rozstrzygnięcia koalicyjne nie mają zwycięzcy

„Negocjacje  koalicyjne zaczynały się od buńczucznych wypowiedzi polityków Solidarnej Polski, a kończyły się konferencjami, podczas których politycy Solidarnej Polski właściwie prosili o przebaczenie. Prawo i Sprawiedliwość też przegrało, ponieważ będzie zbierało ewentualne polityczne wyborcze żniwo tych wielotygodniowych negocjacji. Jarosław Kaczyński musi wejść do bieżącej polityki rządowej, a nie wydaje mi się, żeby była to dla niego komfortowa sytuacja”  – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego). W rozmowie z Karolem Gacem podsumowywał zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

„Zmieni się układ sił w rządzie, chociaż ciężko prognozować szczegóły, bo postanowień umowy koalicyjnej nie znamy. Żałuję, że te umowy wyglądają tak jak wyglądają. W niektórych demokracjach zachodnich umowa koalicyjna to dokument negocjowany znacznie dłużej, niż w Polsce. Stanowi on szczegółowy program prac rządu, ustawy, które rząd będzie zgłaszał, a także cele do realizacji we wszystkich obszarach polityk publicznych” – wymieniał rozmówca Karola Gaca.

„W tym przypadku nie znamy szczegółowego programu, ustaleń personalnych i nadal nie wiemy, jak ten rząd będzie wyglądał” – kontynuował dr Gajewski.

 

Według analityka Centrum im. Ignacego Daszyńskiego trudno jest ocenić, która z partii najlepiej wyszła na ostatnich zmianach w rządzie.

„Nie ma tutaj zwycięzcy, a wszyscy przegrali. Negocjacje zaczynały się od buńczucznych wypowiedzi polityków Solidarnej Polski, a kończyły się konferencjami, podczas których politycy Solidarnej Polski właściwie prosili o przebaczenie. Prawo i Sprawiedliwość też przegrało, ponieważ będzie zbierało ewentualne polityczne wyborcze żniwo tych wielotygodniowych negocjacji. Jarosław Kaczyński musi wejść do bieżącej polityki rządowej, a nie wydaje mi się, żeby była to dla niego komfortowa sytuacja” – stwierdził dr Sebastian Gajewski.

Poniedziałkowa rozmowa dotyczyła także zmian władz w Platformie Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA