Michał Bruszewski: Świat założył na twarz różowe okulary

Michał Bruszewski: Świat założył na twarz różowe okulary

„Ta książka układa się w pewną kronikę tego, jak dotkliwie te prześladowania przeżywają właśnie chrześcijanie” – powiedział w Poranku „Siódma 9” Michał Bruszewski. Dziennikarz „Tygodnika Solidarność” w rozmowie z Michałem Kłosowskim mówił o swojej najnowszej książce pt. „Kronika Prześladowanych”, będącej zbiorem esejów na temat prześladowania za wiarę w Chrystusa.

„«Kronika prześladowanych» to jest zbiór felietonów, artykułów, moich tekstów, które idą na przekór politycznej poprawności i kłamstwom, że chrześcijanie nie są prześladowani. Ta książka opisuje właśnie bohaterów XXI wieku, tych zapomnianych bohaterów: księży, którzy jadą w rejon konfliktu, by wyspowiadać, by zawieźć im chleb, zawieźć im lekarstwa; rodzin chrześcijańskich, których niewiele już przecież pozostało na Bliskim Wschodzie, w tym mateczniku chrześcijaństwa. Tam przecież się chrześcijaństwo narodziło” - powiedział, zapytany o tematykę publikacji.

Zapytany o wpływ kryzysu zdrowotnego i motywy powstania książki powiedział, że „świat założył na twarz różowe okulary i literatura faktu, reportaże, w zasadzie teksty, które dotykają tej prawdziwej sfery świata - to są wszystko kłamstwa”.

„Są obozy koncentracyjne, np. w Korei Północnej, gdzie siedzą także chrześcijanie i są tam prześladowani, konflikty trwają nieustannie, np. przy granicy Polski trwa ciągle wojna w Donbasie, wojna na Ukrainie, gdzie wciąż giną i ranni zostają także ludzie. W książce znajduje się mój reportaż spod Doniecka. Proszę sobie wyobrazić, że mieszkają Państwo w bloku, którego część jest niczym tarcza strzelnicza, bo przyjmowała pociski artyleryjskie. W jednym mieszkaniu jest wszystko wypalone do cna, a w drugim mieszkają wciąż ludzie... To dzieje się w Europie, to nie jest tak, że takie sytuacje nie mają miejsca” – mówił gość Poranka „Siódma 9”.

Konkludując rozmowę, Michał Bruszewski powiedział o promyku nadziei, który jednak jest dostrzegalny.

„Na całym świecie są ludzie, którzy jednak chrześcijanom pomagają” – powiedział rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA