Piotr Uściński: Wierzę, że nadchodzący wyrok TK będzie korzystny dla dzieci nienarodzonych

Piotr Uściński: Wierzę, że nadchodzący wyrok TK będzie korzystny dla dzieci nienarodzonych

„W naszym przekonaniu konstytucja chroni życie wszystkich ludzi i nie pozwala na dyskryminację związaną z tym, że dziecko jest chore. W naszym przekonaniu wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być korzystny dla dzieci nienarodzonych” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Piotr Uściński (Prawo i Sprawiedliwość). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówił o nadchodzącym wyroku TK ws. przesłanki eugenicznej.

W grudniu 2019 r. grupa posłów (w tym poseł Uściński) złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przesłanki eugenicznej do dokonania aborcji. Do wyroku TK w tej sprawie pozostał niecały tydzień.

Na początku rozmowy poseł Piotr Uściński mówił o tym, czym jest przesłanka eugeniczna.

„Prawo polskie dopuszcza aborcję w trzech przypadkach. Jednym z nich jest przesłanka eugeniczna, czyli umożliwienie dokonania aborcji w sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie, że płód (wg ustawy) jest uszkodzony lub chory i zagraża to jego życiu. Pozwala to na zabijanie dzieci chorych lub takich, które są podejrzewane o to, że są chore” – tłumaczył rozmówca Janusza Zalewskiego.

„W naszym przekonaniu konstytucja chroni życie wszystkich ludzi i nie pozwala na dyskryminację związaną z tym, że dziecko jest chore. W naszym przekonaniu wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być korzystny dla dzieci nienarodzonych” – stwierdził Piotr Uściński.

„Konstytucja w Polsce ma literalnie napisane, że «życie ludzkie podlega ochronie»” – podkreślał poseł PiS.

„Od początku swojej pracy w Sejmie, wraz z grupą innych posłów, szukaliśmy sposobu na poprawienie bezpieczeństwa dzieci nienarodzonych. Uznaliśmy, że złożenie wniosku do TK jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli TK wyda wyrok zgodnie z wcześniejszą linią orzeczniczą (w 1997 roku TK stwierdził, że tzw. aborcja ze względów społecznych jest niekonstytucyjna) to powinno to być najpewniejsze zabezpieczenie, bo nawet gdyby inne rządy chciały zmienić zapisy dot. przerywania ciąży to musiałyby zmienić konstytucję” – powiedział gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA