Maciej Gablankowski: Józef Piłsudski był populistą. Postawił na socjalizm

Maciej Gablankowski: Józef Piłsudski był populistą. Postawił na socjalizm

„Był populistą, ale dla Polaków w dobrym tego słowa znaczeniu. Chciał wykorzystać ruch socjalistyczny do tego, żeby Polska odzyskała niepodległość. Postawił na socjalizm, bo robotnicy mieli najmniej do stracenia. Tylko tacy ludzie mogli uwierzyć, że Polskę można wskrzesić” – powiedział w Poranku „Siódma9” Maciej Gablankowski, autor książki „Piłsudski. Portret przewrotny”.

Nasz środowy Gość powiedział Annie Czytowskiej, że chciał powalczyć z obowiązującymi nas mitami, lukrowanymi albo poczernianymi wizjami Józefa Piłsudskiego.

„Moja książka wyróżnia się formą. Jest nowocześnie napisana. Zazwyczaj mamy do czynienia z biografiami, które mają 500-800 stron. Ja postanowiłem tę postać przybliżyć czytelnikom na trzystu. Wydaje mi się, że jest to udana próba” – rekomendował Maciej Gablankowski.

Duża część książki jest poświęcona relacjom Józefa Piłsudskiego z kobietami.

„Stawiam dosyć przewrotną tezę, że był to normalny człowiek. Jego relacje nie były postawione na głowie. Miał przyjaciół, miał koleżanki w pracy, miał dobre relacje z matką. Miał dwie żony, które były postaciami wybitnymi. Maria Piłsudska była działaczem niepodległościowym i osobą o szerokich horyzontach umysłowych. Aleksandra Szczerbińska była odważną bojowniczką o niepodległość” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

Maciej Gablankowski skupia się także na cechach charakteru Józefa Piłsudskiego, któremu zależało na opinii wielkiego wodza.

„Dzisiejsze spory czy był autorem zwycięstwa w trakcie Bitwy Warszawskiej 1920 roku chyba potwierdzają jego obawy. Wszystkim krytykom i podważającym jego zasługi odpowiadam, że teraz mówicie, że nie wygrał a gdyby przegrał to mówilibyście, że przegrał. Sądzę, że to on jest autorem zwycięstwa” – powiedział gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Maciejem Gablankowskim.

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA