Jakub Kumoch o działalności „grupy berneńskiej” w czasie II wojny światowej

Jakub Kumoch o działalności „grupy berneńskiej” w czasie II wojny światowej

„Sprawa tzw. grupy Ładosia polegała na tym, że w czasie II wojny światowej polscy dyplomaci w Szwajcarii pod wodzą ówczesnego ambasadora Aleksandra Ładosia dokonali masowego fałszerstwa paszportów Ameryki Łacińskiej po to, żeby ratować Żydów. Nie tylko polskich, ale też niemieckich i holenderskich. Około 10 tysięcy ludzi mogło otrzymać takie dokumenty, co nie oznacza, że wszyscy przeżyli, ale przeżywalność w tej grupie ludzi była duża" – powiedział w Poranku "Siódma 9" Jakub Kumoch, ambasador RP w Turcji, wcześniej w Szwajcarii, który przyczynił się do popularyzacji sprawy działalności „grupy berneńskiej” w czasie wojny.

Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego we współpracy z Muzeum Auschwitz wydało książkę dr Danuty Drywy „Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia”. To pierwsza tak obszerna praca monograficzna na temat działań polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów.

„Doktor Danuta Drywa wykazała, że Aleksander Ładoś od początku Zagłady udostępniał organizacjom żydowskim szyfry polskiej ambasady, pozwolił im omijać cenzurę aliancką i informować świat o tym, że dokonywane jest ludobójstwo na Żydach. Dzięki temu Zachód wiedział o wiele wcześniej i o wiele więcej, niż do tej pory uważano" – mówił w rozmowie z Anną Czytowską ambasador Jakub Kumoch.

Paszporty krajów Ameryki Łacińskiej kupowano, dyplomata nie zgadza się z zarzutami formułowanymi wobec tych państw, które dotyczą aspektów finansowych sprawy.

„Państwa Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza Paragwaj, odegrały w tej historii pozytywna rolę. Mimo wiedzy, że te dokumenty są fałszywe, uznały je dla ratowania ludzi. Mechanizm dalszego działania polegał na tym, że osoba posiadająca taki paszport nie zostanie wywieziona do obozu zagłady, tylko internowana jako cudzoziemiec. W Polsce zadziałało to w niewielkim stopniu. W okupowanej Holandii większość posiadaczy tych paszportów przeżyła wojnę" – mówił Jakub Kumoch.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA