Sławomir Mentzen: Polacy dostrzegają absurdy niektórych zarządzeń

Sławomir Mentzen: Polacy dostrzegają absurdy niektórych zarządzeń

„Jest rzeczą całkowicie oczywistą, że wirus istnieje, są tysiące prac naukowych na ten temat. Należy debatować nad tym w jaki sposób z nim walczyć oraz jakie są jego skutki dla naszego zdrowia. To, że tylu ludzi przestało ufać rządowi wynika z polityki tego rządu. Najpierw zrujnował on firmy na wiosnę, a następnie wprowadzał absurdalne przepisy np. dotyczące zamykania lasów (…) Ludzie widzą ten absurd” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Sławomir Mentzen (Konfederacja, Kongres Polskiego Biznesu).

„Najważniejsze jest zrozumienie istoty problemu. Problem polega na tym, że koronawirus jest nową chorobą, której do tej pory nie było, która bardzo szybko przenosi się między ludźmi. Nie jest niesamowicie śmiertelny, umieralność - zwłaszcza wśród osób młodych i w średnim wieku - jest bardzo niska, ale powoduje zapchanie systemu ochrony zdrowia. Na samym początku należało porzucić mrzonkę, że uda się wirusa zatrzymać. Od marca i kwietnia mówiłem, że wirus magicznie nie zniknie, że nie ma możliwości za pomocą lockdownu zatrzymać rozwoju tej choroby. Jedyne co można zrobić to przystosować się do nowej sytuacji, tzn. zwiększyć dostępność systemu ochrony zdrowia, liczbę łóżek, itd.” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

„Obecna metoda walki z wirusem w długim terminie powoduje olbrzymie szkody, a w krótkim terminie jest nieskuteczna. Prowadzi za to do niszczenia gospodarki oraz jest mrzonką, która ma przekonać ludzi, że rząd coś robi” – kontynuował.

Niewydolny system ochrony zdrowia to zdaniem Sławomira Mentzena wynik wieloletnich zaniedbań kolejnych rządów.

„Od kilkunastu lat rządy i PO i PiS nie zrobiły nic, żeby w Polsce pracowało więcej lekarzy. Mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej na pacjenta, a sytuacja będzie się pogarszać, ponieważ średni wiek lekarza specjalisty to 55 lat. Lekarzy będzie mniej niż teraz, a z drugiej strony będziemy mieć więcej pacjentów, bo mamy starzejące się społeczeństwo” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Gość Poranka „Siódma9” mówił też o tym, dlaczego jego zdaniem coraz większa część Polaków nie wierzy w to, że koronawirus istnieje.

„To niestety efekt polityki naszego rządu. Jest rzeczą całkowicie oczywistą, że wirus istnieje, są tysiące prac naukowych na ten temat. Należy debatować nad tym w jaki sposób z nim walczyć oraz jakie są jego skutki dla naszego zdrowia. To, że tylu ludzi przestało ufać rządowi wynika z polityki tego rządu. Najpierw zrujnował on firmy na wiosnę, a następnie wprowadzał absurdalne przepisy np. dotyczące zamykania lasów (…) Ludzie widzą ten absurd” – mówił dr Menzen.

Polityk Konfederacji odpowiadał na pytanie, dlaczego dla jego środowiska politycznego noszenie maseczek stanowi problem.

„Sam generalny inspektor sanitarny – pan Pinkas powiedział, że maski są po to, żeby ludziom przypominać o tym, że jest epidemia. Nie ma absolutnie żadnej zgodności naukowców, co do tego czy noszenie masek na dworze ma jakikolwiek sens. Widziałem badania, z których wynika, że transmisyjność wirusa w pomieszczeniu zamkniętym jest 18 razy większa, niż na dworze. Nienoszenie maseczek na dworze prawdopodobnie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa. Ma ono jedynie dawać wrażenie, że rząd coś robi – uważam, że to niewłaściwa polityka straszenia ludzi, bo w wyniku straszenia ludzie boją się chodzić do lekarza i diagnozować” – mówił Sławomir Menzen.

„Poza tym to, co wprowadził rząd jest całkowicie nielegalne. Ustawa na podstawie której wydano to rozporządzenie mówi wyraźnie, że tego rodzaju metody jak nakładanie maseczek można stosować tylko względem osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Nie jest tak, że każdy kto wyjdzie na ulice w Polsce jest osobą podejrzaną o zachorowanie. Przepis jest bezprawny i władza o tym wie” – kontynuował.

„Nie chcę nikogo zniechęcać do noszenia maski w tłumie, ale nakładanie maseczek na dworze jest na prawdę bez sensu” – dodał.

W rozmowie dotknięto także tematu zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA