Helena Krajewska: Wystarczy niewiele by zmienić sytuację osób głodujących

Helena Krajewska: Wystarczy niewiele by zmienić sytuację osób głodujących

„W tym roku nawet dwa razy więcej osób będzie głodować. Może umierać nawet 10 tysięcy dzieci miesięcznie” - powiedziała Helena Krajewska (Polska Akcja Humanitarna). Rozmówczyni Marcina Fijołka w Poranku „Siódma9” mówiła o problemie głodu na świecie. Pretekstem do podjęcia tego tematu była Pokojowa Nagroda Nobla, którą w tym roku otrzymał Światowy Program Żywnościowy.

„Działa od wielu lat i jest największą organizacją humanitarną na świecie. Zajmuje się walką z niedożywieniem, głodem, pogłębianiem świadomości programów żywnościowych na świecie. Z jednej strony można to odczytywać jako uhonorowanie organizacji, która w tym roku napotkała wiele przeszkód związanych z restrykcjami epidemiologicznymi, blokadami wewnętrznymi krajów i zwiększeniem nakładów na środki ochrony osobistej dla swoich pracowników. Można to odczytywać także jako sygnał dla świata, że dzieje się coś niepokojącego jeśli chodzi o głód” – mówiła Krajewska.

16 października przypada Światowy Dzień Walki z Głodem. Helena Krajewska wskazała, że w tym roku głodować może nawet dwa razy więcej osób.

„Nałożyły się na to kwestie trwających konfliktów zbrojnych, katastrofy naturalne oraz największa od dekad plaga szarańczy w Afryce Wschodniej. Z drugiej strony, coś czego nie można było przewidzieć czyli pandemia koronawirusa i jej gospodarcze konsekwencje. To wszystko sprawia, że może umierać nawet 10 tysięcy dzieci miesięcznie” – ostrzegała.

Przedstawiciel PAH mówiła, że świadomość wzrasta, także w Polsce i Europie gdzie na ogół nie ma problemów z głodem.

„W Polsce wzrasta świadomość niemarnowania żywności, potrzeby kupowania mniejszej ilości pożywienia, aby móc ją wykorzystać w całości albo przekazać innym, np. poprzez Banki Żywności. Jest to tylko część kwestii związanych z problemami żywnościowymi na świecie. Częściej mówimy o niedoborze lub niemożliwości wyprodukowania tej żywności” – wskazywała.

Helena Krajewska podkreśliła, że bardzo ważna w walce z głodem jest edukacja, a nie tylko dostarczanie żywności dla potrzebujących.

„Wystarczy zrobić bardzo niewiele, aby na stałe zmienić sytuację osób, które cierpiały na niedożywienie lub głód. Wystarczy przekazać nasiona, sadzonki drzew oraz wiedzę w jaki sposób uprawiać rolę czy prowadzić rybołówstwo” – powiedziała rozmówczyni Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA