Wojciech Wiśniewski: Można było zrobić dużo więcej

Wojciech Wiśniewski: Można było zrobić dużo więcej

„Epidemia COVID-19 odciska niesamowite piętno na systemie opieki onkologicznej. On już przed epidemią był w trudnej sytuacji” – powiedział w Poranku „Siódma9” Wojciech Wiśniewski z Public Policy. Gość Marcina Fijołka mówił o bardzo trudnej sytuacji osób chorych na nowotwory. Ekspert wymienił trzy rodzaje wyzwań, które stoją przed służbą zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa.

„Przede wszystkim braki kadrowe. Mamy bardzo niewielu specjalistów, chirurgów onkologicznych czy onkologów klinicznych. Mamy kłopot z organizacją opieki onkologicznej, której ośrodki już wcześniej uginały się pod liczbą chorych. To nie jest tak, że z powodu epidemii nie zmagają się z tym kłopotem. Problemem jest też finansowanie” – mówił Wiśniewski.

Wojciech Wiśniewski podkreślił, że celem lekarzy jest wyleczenie pacjenta, ale nawarstwiające się problemy mogą ten cel zmienić.

„Za kilka miesięcy możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy nie będziemy mówili o wyleczeniu tylko przedłużeniu życia” - podkreślił czwartkowy gość Poranka „Siódma9” i dodał, że w jego ocenie przygotowanie systemu by działał bez przeszkód było niemożliwe.

„Ze względu na to, że poświęcamy bardzo wiele uwagi systemowi opieki zdrowotnej, dostrzegamy w sensie społecznym bardzo wiele zjawisk, które od dawna w nim występują. Mam jednak głębokie przekonanie, że można było zrobić dużo więcej. Obserwujemy bardzo niepokojący proces polegający na tym, że instytucje publiczne w bardzo wielu przypadkach wypychają od siebie problemy. Prawdą jest, że zdecydowana większość szpitali w Polsce jest w rękach samorządów. Administracja rządowa wskazuje, że nie zawsze jest w stanie wszystkie reformy na tym poziomie przeprowadzić, obarczając samorządy odpowiedzialnością. Jednocześnie samorządy obarczają rząd odpowiedzialnością za brak odpowiedniego wsparcia” – wymieniał pierwszy gość czwartkowego Poranka.

Zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego wraz ze wzrostem widocznych dla wszystkich problemów z funkcjonowaniem służby zdrowia, kryzys będzie się pogłębiał. Jak ocenił: „W ostatnich dniach coraz więcej polityki jest tam, gdzie jej nie powinno być”.

Ekspert analizując wzrost wartości składek wpływających do NFZ wskazał jeden pozytyw.

„Polacy są ludźmi niezwykle przedsiębiorczymi i ten nasz niezwykły potencjał do mobilizacji w trudnych czasach powoli daje o sobie znać. Mimo tego, że system ochrony zdrowia jest przeciążony i co chwilę będziemy słyszeć coś negatywnego na jego temat, to miliony Polaków podjęły decyzję by żyć normalnie. To jest wielka szansa, z której musimy skorzystać” – mówił rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA